Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Konec ‚zlatého dolu‘, nikdo nelétá. Správce nebe nad Českem potřebuje státní pomoc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Lidové noviny

Praha Dosud to byl s trochou nadsázky zlatý důl. Hlídání vzdušného prostoru nad Českem nadstandardně vynášelo. Teď má ale Řízení letového provozu (ŘLP) problém. Místo běžných 2500 přeletů denně jich v posledních dnech řídí jen něco přes 200. S tím se propadly i příjmy, přičemž situace v letecké dopravě se jen tak nezlepší. Firma shání peníze a chce žádat i o státní dotace i půjčky.

„V roce 2020 předpokládáme propad výnosů o minimálně 2,3 miliardy korun,“ říká pro Lidovky.cz šéf ŘLP Jan Klas. Firma nedostala zaplaceno ani za své únorové služby. Splatnosti faktur aeroliniím a letištím se prodloužily v rámci evropské dohody jim pomoci.

Státní podnik, který vydělává stovky milionů ročně, tak pro letošek nyní počítá se ztrátou 1,2 miliardy a to již našel úspory v hodnotě zhruba miliardy. Klas se nyní snaží najít cesty k možné státní pomoci.

„Jako řešení navrhujeme poskytnutí okamžité provozní dotace, která zajistí fungování podniku jako prvku kritické infrastruktury státu v nejbližších měsících,“ říká Klas. Pak by ŘLP potřebovalo také bezúročnou půjčku ve výši 1,5 miliardy korun. Ta má umožnit pokračování investic podniku, na které si nyní nevydělá sám.

Propouštění není možné

Propouštění provozního personálu podle Klasa nyní nepřichází k úvahu. „Po odeznění krize a následném postupném návratu objemu provozu by pak právě nedostatek licencovaného personálu představoval zásadní problém pro zajištění poslání podniku,“ popisuje.

A zmiňuje i to, že v Evropě se obor řízení letového provozu postupně liberalizuje a ŘLP mělo ambice expandovat. Pokud nyní oslabí, může přijít o svou konkurenční výhodu.

Jan Klas

Jan Klas

Letadel je nyní tak málo, že se provoz vejde jen do dvou z jedenácti sektorů. Přesto je potřeba udržovat řadu systémů v plném nasazení, řídících provozu je také ve službě více než by bylo nutné, aby šlo případný růst provozu zvládnout.

Klas líčí současnou situaci i na statistikách pražského Letiště Václava Havla v Praze. „Loni denní počet startů a přistání v tomto období činil zhruba 450, v současnosti se jedná o 35 i méně startů a přistání,“ popisuje.

Na dalších letištích v Česku pak je podle něj naprosté minimum provozu. Zmiňuje i to, že je uzemněno devadesát procent evropských letadel.

Utlumeny jsou i výcvikové aktivity firmy. Kde to jde, snaží se přesunout vzdělávání na internet. Zastaveny jsou i takzvané kalibrační lety. „Za první pololetí čekáme v oblasti výcviku a kalibračních letů ztrátu 62 milionů korun,“ popisuje Klas.

Klas očekává, že se letecký provoz na původní hodnoty jen tak nevrátí. Odkazuje se na studii asociace IATA, která i v optimistickém scénáři modeluje, že návrat k předkrizovému provozu potrvá nejméně osm měsíců od ukončení všech omezení - tedy například uzavřených hranic.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!