Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nakaženému taxikáři jsme ihned zamezili přístup do aplikace, hájí se Uber. Ostatní řidiči ‚nafasovali‘ dezinfekci

Mobilní aplikace Uber. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní aplikace Uber. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Případ pražského řidiče přepravní služby nakaženého koronavirem je zřejmě prvním přenosem v rámci české komunity. Taxislužby vyzývají posádky k opatrnosti a vybavují je hygienickými prostředky.

„Je to pro nás zlomový okamžik,“ oznámil v úterý na tiskové konferenci náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Řeč byla o pražském taxikáři, který se nakazil koronavirem na území Česka. Není ale zatím jasné, zda se tak stalo během práce.

Řidič Uberu je nyní izolován v Nemocnici Na Bulovce. Tam skončil v karanténě také jiný taxikář, který tam vezl nakaženou mladou Američanku – jeden z prvních potvrzených případů v Česku.

„Řidiči jsme zamezili přístup do aplikace ihned, jakmile jsme dostali informaci od pražské hygieny,“ řekl serveru Lidovky.cz Piotr Krzesiński, který Uber zastupuje při kontaktu s médii.

S hygieniky Uber podle Krzesińského dál spolupracuje a zřídil i speciální tým sestavený z bezpečnostních manažerů. „Řeší aktuální situaci na každém z trhů, kde Uber působí,“ vysvětlil.

Společnost prý také nabádá šoféry i pasažéry, aby se řídili pokyny veřejné správy a bránili dalšímu šíření viru. „Řidiče i kurýry na celém světě informujeme, přímo v aplikaci jim zasíláme zdravotní a bezpečnostní pokyny,“ doplnil Krzesiński.

Roušky by se hodily

Jiná alternativní společnost, Liftago, vyzývá zaměstnance k opatrnosti. „Řidičům dáváme doporučení, jak se chovat, a radíme jim, aby nepropadali panice,“ uvedl pro Lidovky.cz mluvčí Tomáš Kápl. Podle něj pro paniku nenastal čas: „Řidičům jsme pouze doporučili, aby si pořídili hygienické prostředky a aby po klientech čistili místa, kterých se nejčastěji dotýkají.“

„Samozřejmě jsme nastavili procesy v rámci společnosti tak, abychom byli schopni reagovat na žádost úřadů během několika minut, maximálně hodin, a případně dohledat konkrétního řidiče nebo pasažéry,“ dodal Kápl.

Hygienickými prostředky se vybavují i klasické taxislužby. „Pro všechny řidiče jsem zajistil koncentrovaný roztok, který likviduje i zapouzdřené viry. Z koncentrátu jsme naředili asi 800 litrů tekutiny a řidičům rozdali naplněné rozprašovače,“ popisuje pro Lidovky.cz majitel AAA Taxi Jiří Kvasnička.

Řidiči podle něj dostali za úkol po každém zákazníkovi omýt vnější i vnitřní kliky a všechny plochy, jichž se běžně lidé dotýkají. „Kdyby byly k dispozici roušky, řidiči by je nosili,“ říká.

Podle Kvasničky je možné, že se najdou řidiči, kteří se budou chtít vyvarovat rizika nákazy a na nějakou dobu se taxikaření vzdají. Zda ale koronavirus do budoucna ohrozí provoz taxi služeb, podle něj zatím nelze říci. „Stát se může všechno,“ myslí si.

Obavy z poklesu poptávky

Obchodní manažer Profitaxi Daniel Michek se omezování služeb neobává. „Aktivně monitorujeme zdravotní stav našich řidičů,“ řekl. Podle něj mají ve firmě strach spíše z ekonomického dopadu. „Cestující se pravděpodobně budou snažit vyhnout jak městské hromadné dopravě, tak taxislužbě,“ domnívá se Michek. Podle něj se možná sníží poptávka po službách všeho druhu, údajně se rozšířila až panická obava. „Troufám si ale říci, že ve veřejných dopravních prostředcích jsou rizika podstatně větší,“ tvrdí.

Firma Proxitaxi podle Michka přijala preventivní opatření už s prvními náznaky koronaviru v Česku. „Řidičům jsme nařídili zvýšenou hygienu. Mají gely, ubrousky, spreje a postřiky pro dezinfekci interiéru vozidla. V současnosti jde ale o nedostatkové zboží, tak se snažíme neplýtvat,“ popisuje.

Pokud řidič na klientovi zaznamená náznaky virózy, má podle Michka povinnost oznámit to na dispečink. Klienta může i odmítnout. Rozhodnutí je prý na subjektivním posouzení řidiče.

Pracoval s příznaky

Řidič Uberu z Prahy je narozený v roce 1976. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) řídil i se symptomy nemoci. „Pracoval zhruba tři dny s příznaky, pravděpodobně si neuvědomoval, že by mohlo jít o toto onemocnění, když nebyl v Itálii,“ řekl v úterý Vojtěch.

Během té doby řidič odbavil jízdy se zhruba 90 pasažéry. Hygienici se je nyní snaží nalézt. „Nevíme přesně původ nákazy a trasování taxikáře je velmi komplikované,“ řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle Prymuly je ale nakažený taxikář jen špičkou ledovce, ve skutečnosti se podobně infikovaných zřejmě v Česku pohybuje víc. „Z elektronických databází jsme schopni vytipovat většinu zákazníků, kteří v tom taxíku seděli,“ doplnil epidemiolog. Serveru Lidovky.cz později řekl, že nelze s jistotou říct, kdy přesně se muž nakazil.

Třiačtyřicetiletý muž se podle hlavní pražské hygieničky Zdeňky Jágrové mohl nakazit také od Němců, kterým pronajímal skrze systém krátkodobých pronájmů Airbnb byt v Praze.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...