24. května 2017 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tažení proti modrým zónám ztroskotalo na Ústavním soudu. Odmítl je řešit

Parkovací modré zóny na Praze 5. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parkovací modré zóny na Praze 5. | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Ústavní soud (ÚS) se odmítl zabývat ústavní stížností podanou advokátem Ondřejem Pecákem proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) a Městského soudu v Praze (MSP), které zamítly žalobu na zrušení parkovacích zón v metropoli.

Pecák podal loni hromadnou žalobu na hlavní město a domáhal se zrušení parkovacích zón, které podle něj nemají oporu v zákoně o pozemních komunikacích. Zóny se loni rozšířily na Prahu 5, 6 a 8, do té doby platily především v centru.

Advokát podal proti usnesení MSP o zastavení řízení kasační stížnost, kterou NSS odmítl. Pecák následně podal ústavní stížnost. „ÚS v usnesení deklaroval, že návrh stěžovatele je zjevně neopodstatněný, neboť je zřejmé, že k porušení jeho ústavně zaručených práv nedošlo a v postupu NSS ani MSP nenalezl chyby,“ píše magistrát v tiskovém prohlášení.

Pecák podal žalobu loni v říjnu s tím, že zákon o pozemních komunikacích umožňuje obcím zřídit si parkovací zóny, avšak podle něj musí existovat reálná potřeba. Podle Pecáka potřeba vznikla na několik místech, nikoliv na většině území. K hromadné žalobě se připojilo 39 lidí.

Proti novým parkovacím zónám vystupoval loni také Středočeský kraj, podle kterého v metropoli znesnadňují Středočechům dojíždění za prací.

MODRÉ ZÓNY:

  • Zóny začaly v Praze fungovat v roce 1996 v části Prahy 1.
  • Následně byly rozšířeny na celou Prahu 1, 2, 7 a většinu Prahy 3.
  • Samy si je provozují radnice v Praze 13, 16 a 22. V srpnu se rozšířily zóny placeného stání v Praze 5 a 6 a v říjnu o Prahu 8.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!