20. října 2016 13:12 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Auta bez řidiče plánují Tesla, Google i Volkswagen. Podívejte se na koncepty

Model Tesla X v Paříži. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Model Tesla X v Paříži. | foto: Reuters

Výrobce elektrických vozů Tesla Motors budou nově vybaveny soustavou technických zařízení, která po aktualizaci softwaru umožní jízdu bez zásahu řidiče, řekl ve středu šéf automobilky Elon Musk. Přestože chce být Tesla první, kdo koncept autonomního auta dotáhne do konce, není ve svém úsilí zdaleka jediná.

Vlastní model s automatickým řízením plánuje kromě Tesly, která ve čtvrtek zveřejnila video z testovací jízdy, i automobilka Volkswagen, konrétně Volkswagen XL1. „Jsem pevně přesvědčen, že moje děti již řidičský průkaz nebudou potřebovat,“ uvedl šéf digitálních aktivit německého automobilového koncernu Volkswagen Johann Jungwirth v srpnu. „Budoucí generace se na nás budou dívat jako na chudáky, kteří ještě museli řídit sami,“ dodal.

Mezi další automobilky a firmy, které daly do určitých typů svých vozů pomocníka při řízení, patří i Mercedes, Google anebo Porsche a Audi (obě spadají pod Volkswagen Group). Hlavním tématem je ale stále ekologie, u autopilotů jde většinou o prototypy.

Spekuluje se také o autonomním vozidle od firmy Apple. V posledních týdnech ale z firmy začínají prosakovat informace, že výrobce iPhonu snahy vytvořit automobil s jablečným logem vzdal a do budoucna se soustředí na vývoj systémů pro auta „bez řidiče“.

Podívejte se, jak vypadají koncepty autonomních aut od jednotlivých automobilek:

Porsche Mission E je elektromobil, zatím jde jen o koncept. Stane se dalším...
Původní verze Modelu 3 představená roku 2016, jehož prodej byla odložena.
Lidovky.cz