24. června 2009 17:17 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

To není letiště. Hlavní nádraží otevřelo nové odbavovací centrum

nové odbavovací centrum na Hlavním nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy nové odbavovací centrum na Hlavním nádraží v Praze | foto: ČTK

PRAHA Jako na letišti si mají podle šéfa Českých drah připadat cestující, kteří si půjdou koupit jízdenku na Hlavní nádraží v Praze. Z nového odbavovacího centra například zmizely skleněné přepážky, pokladní ale protestují.

Centrum se bude otevírat postupně, zpočátku bude fungovat jen přednostní odbavení a prodej mezinárodních jízdenek a místenek. Veškeré služby včetně prodeje vnitrostátních jízdenek se sem přesunou až po svátcích 8. července. Zároveň se uzavřou staré pokladny ve spodní hale.

Největší změna zřejmě spočívá v odstranění skleněných přepážek mezi obsluhou a klientem, ve starých pokladnách cestující téměř neviděl, kdo mu podává jízdenku. Dráhy k této změně přikročily navzdory protestům pokladních.


Generální ředitel drah Petr Žaluda zrekonstruované prostory bývalé úschovny zavazadel přirovnal k letišti. "Věřím, že pražské nádraží se stane jedním z nejhezčích železničních stánků v Evropě," uvedl.

Otevřením nových pokladen se uzavřela druhá fáze rekonstrukce "hlaváku". Nádraží je nyní rozděleno na dvě zcela odlišné poloviny.

Pravá je silně osvětlená a plná moderních obchodů, restaurací, eskalátorů a informačních tabulí, nalevo panuje příšeří, blikání herních automatů a povalující se bezdomovci.

Investorem rekonstrukce je italská firma Grandi Stazioni, která zde celkem hodlá investovat téměř miliardu korun. Na oplátku dostane budovy Hlavního nádraží od Českých drah do třicetiletého pronájmu a bude komerčně využívat veškeré plochy. Rekonstrukce začala koncem roku 2006 a ještě minimálně tři roky potrvá.

Pražské Hlavní nádraží je největším nádražím v České republice, denně odbaví až 100.000 cestujících a vytváří asi deset procent tržeb ČD z osobní dopravy. Správa železniční dopravní cesty na nádraží loni zrekonstruovala první čtyři nástupiště, přístupové tunely k peronům a kolejiště, celkem za 1,6 miliardy korun. Na samotné budově se poslední velká úprava uskutečnila v roce 1979, kdy byla dokončena nová hala směrem do Vrchlického sadů.

Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…