29. března 2017 15:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ťok dostal od vlády ‚domácí úkol‘. Spočítá, zda je německé mýto diskriminační

Ministr dopravy Dan Ťok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) zpracuje analýzu dopadů zavedení mýtného pro osobní auta v Německu na české občany a navrhne vládě další postup. Na středečním jednání vlády o to Ťoka požádal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Sobotka na konci minulého týdne uvedl, že zavedení mýtného v Německu považuje za diskriminační. Česko by se podle něj mohlo připojit k chystané žalobě dalších zemí proti německému opatření, pokud pro to budou dostatečné argumenty.

Opatření, které kritizovala německá opozice i některé evropské státy, se citelně dotkne i českých řidičů. Češi dálniční síť v sousední zemi hojně využívají.

Mýtné začne pro osobní auta platit v roce 2019, jeho zavedení schválil německý Spolkový sněm. Výše mýtného se bude lišit v závislosti na objemu motoru a množství emisí.

Desetidenní poplatek se bude pohybovat v rozmezí od 2,5 eura do 25 eur (zhruba 68 až 676 korun), dvouměsíční od sedmi do 50 eur (189 až 1351 korun). Nejdražší roční mýtné přijde na 130 eur (3513 korun).

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.