31. března 2016 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ťok ohlásil už třetí soutěž na SPZ. Viník minulého fiaska přišel o prémie

Ministr dopravy Dan Ťok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Už dvakrát selhal pokus vybrat nového dodavatele státních poznávacích značek. Nyní se resort dopravy pokouší o nápravu. Jeho lidé vydali oznámení o soutěži, s jejímž vypsáním předběžně počítají zhruba do měsíce. Předpokládaná hodnota zakázky je 290 milionů korun na čtyři roky.

Plechové tabulky s písmeny a čísly dodává od 90. let minulého století brněnská firma Hicon. Ministerstvu dopravy se před více než rokem podařilo vyjednat slevu – jedna značka stojí nyní 77 korun – ale soutěž na novou zakázku se úředníkům nikdy nepodařilo dotáhnout.

Po únorovém krachu v pořadí už druhého tendru, který údajně způsobilo selhání úředníků, slíbil šéf resortu Dan Ťok (za ANO) uspořádat v brzké době novou soutěž. Jeho lidé už do Věstníku veřejných zakázek umístili předběžné informace. Tendr by měli podle dokumentu vyhlásit v květnu.

Vítězná firma získá na základě rámcové smlouvy zakázku na čtyři roky. Předpokládaná částka, uvedená ve věstníku, kterou za dodávku espézetek za toto období stát zaplatí, je 290 milionů korun bez DPH. Dá se ale předpokládat, že cena vzešlá z tendru bude nižší.

Pro ministerstvo dopravy je tato zakázka nesmírně důležitá kvůli reputaci. Třetí selhání už si nemůže dovolit. V předešlé soutěži stanovili zadávající úředníci pro firmy příliš tvrdé podmínky. Žádali třeba to, aby vítěz dodával českému státu zboží výhradně, což bylo pro řadu společností nemyslitelné vzhledem k jejich dalším zakázkám. Tři ze šesti uchazečů se odvolali.

Ministr Dan Ťok tehdy zuřil a slíbil potrestání viníků. Mluvil dokonce o možném úmyslu.

Bývalý Neograph touží po dodávce espézetek.

„Nechal jsem podrobně prověřit, jak došlo k pochybení při vypsání této zakázky. Nezjistili jsme, že by šlo o úmysl, či snahu někoho zvýhodnit. Přesto považuji podobné chyby za nepřijatelné. Pracovník, který je za věc odpovědný, přišel o všechny odměny nad rámec základního platu a dostal varování, že nic podobného již nesmí zopakovat,“ řekl pro Lidovky.cz ministr Ťok.

Společnost Hicon dodává espézetky ještě na základě letitého kontraktu s ministerstvem vnitra, které mělo agendu státních poznávacích značek v minulosti na starosti.

Už na základě výsledků prvního výběrového řízení (vyhlášené ještě předchozím ministrem Antonínem Prachařem) se vedení resortu podařilo dohodnout s Hiconem slevu.

Před více než rokem podepsaly obě strany dodatek smlouvy, na jejímž základě stát platí 77 korun za jednu registrační značku pro osobní automobily. Do té doby to bylo 108 korun bez daně.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!