Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ťok se pustil do Dětí Země kvůli D11: Přírodu nechráníte, jsou to obstrukce

Ministr dopravy Dan Ťok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

HRADEC KRÁLOVÉ Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) ve čtvrtek zkritizoval postup ekologického hnutí Děti Země, které podalo rozklady proti vydání stavebních povolení na dva úseky novostavby dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Smiřicemi. Podle Ťoka výhrady nesouvisí se snahou chránit životní prostředí a zlepšit stavební projekty, ale jde pouze o administrativní obstrukce.

Podle předsedy hnutí Miroslava Patrika je čtvrteční Ťokovo vyjádření součástí předvolební kampaně hnutí ANO, za které ministr kandiduje. Chybějící úseky D11 chtěl stát začít stavět na přelomu září a října.

Podle Ťoka hnutí v povolení napadá vyjádření všech dotčených orgánů. Požaduje, aby jejich stanoviska potvrdily nadřízené orgány. Další věcí, kterou hnutí kritizuje, je zjednodušené řízení pro ověřování stanoviska EIA. Hnutí se podle ministerstva snaží domoci zrušení tohoto stanoviska, které řeší dopad stavebního projektu na životní prostředí.

Další věcí, kterou hnutí kritizuje, je zjednodušené řízení pro ověřování stanoviska EIA. Hnutí se podle ministerstva snaží domoci zrušení tohoto stanoviska, které řeší dopad stavebního projektu na životní prostředí.

„Hnutí ANO slíbilo voličům, že bude stavět rychle a levně. Bohužel se ale ukazuje, že stát nelze řídit jako firmu a úřady se musí řídit podle zákonů,“ řekl Patrik. Podat rozklad je přitom jedinou možností, jak mohou spolky kontrolovat a připomínkovat fungování státní správy, dodal šéf hnutí.

Rovněž podle ekologa není pravda, že výhrady Dětí Země nesměřovaly k ochraně přírody. Řada z nich měla za cíl ochranu vodotečí, tedy potoků a řek v okolí budoucí dálnice. U nich chtělo hnutí prosadit zákaz budování objízdných tras po dobu stavby, výstavbu parkovišť a skladů pohonných hmot a skládek zeminy, které by mohly vodní toky znečistit. Podobně chtělo hnutí připomínkami ochránit lesní plochy tak, aby okraj lesa a zejména kořeny stromů neničila těžká stavební technika nebo aby nebylo možné část vegetace vykácet jen proto, aby tam mohly parkovat bagry, uvedl Patrik.

Průzkumu se účastní 150 až 200 lidí.
Archeologové, kteří od dubna provádějí záchranný výzkum na místě budoucí...

Podobným způsobem napadají podle ministra Děti Země i všechny etapy modernizované D1, výtky ekologické organizace jsou přitom totožné jako v případě nynějšího rozkladu. Všechny spory přitom končí u soudu, které ministerstvo vždy vyhrává, uvedl Ťok s tím, že ale průměrná délka zdržení v projektech převyšuje jeden rok.

Kromě rozkladu Dětí Země napadly stavební povolení pro úsek D11 ještě majitelky některých dotčených pozemků. Vyčítají úřadu to, že s nimi ohledně výstavby dálnice nejednal.

To ale ministerstvo dopravy odmítá a tvrdí, že s těmito majiteli má podepsané smlouvy na odkup jiných pozemků, které se nacházejí přímo pod uvažovanou dálnicí.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.