Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ikonické letiště, kde se přistává nad pláží, zničil hurikán Irma. Opravy už ale finišují

Letadlo přelétává nad pláží Maho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo přelétává nad pláží Maho. | foto: ČTK/Abaca

PRAHA Mezinárodní letiště princezny Juliany na karibském ostrově Svatý Martin by se mělo otevřít už 10. října. V sobotu to oznámila tamní ministryně turismu Melissa Arrindel-Doncherová. Dopravní tepna byla před měsícem poničena hurikány Irma a Maria. Letiště je proslulé zejména svou blízkostí k pláži Maho, kde mohou těsně nad hlavami turistů přistávat obrovská letadla.

Provoz plánuje obnovit i společnost Winair, která sídlí na Svatém Martinu. Ta plánuje znovu zřídit své obvyklé letové linky na ostrovy Saba, Svatý Eustach, Svatý Bartoloměj a Svatý Kryštof. K prvním letům by mělo dojít 6. října.

Nizozemský přepravce KLM zároveň znovu spustí pravidelnou linku z amsterdamského Schipholského letiště na Svatý Martin. Linka bude létat dvakrát týdně a spustit by se měla 29. října.

Ostrov Sv. Martin v minulosti poničily hurikány Irma a Maria, největší škody utrpěly zejména budovy a infratrukura. Ministryně turismu Doncherová prozradila, že ještě 30. září se předpokládalo, že opravy budou trvat zhruba 8 měsíců.  „Letiště zrekonstruujeme, bude nám ale trvat měsíce, než bude obnoveno do svého původního stavu,” řekla ministryně.

„Plot po celém obvodu letiště byl zničen a všechny čtyři přístupové tunely k letadlům utrpěly značné škody. Nástupní můstky byly odfouknuty a jejich kovové dveře tlakem vyraženy,“ popisuje škody oficiální stránka Karibského cestovního ruchu. Poškozeny byly také signální světla na přistávací dráze. Ranvej byla kompletně pod vodou.

„Větší část střechy hlavního terminálu byla také zničena, letová hala tak byla vystavena rozmarům počasí a voda tak zatopila všechny čtyři patra letiště,“ uvádí web.

Letiště princezny Juliány poničené hurikány.
Letadlo přelétává nad pláží Maho.

Letiště princeny Juliány bylo v minulosti označeno za jedno z nejděsivějších letišť na světě. Má tak krátkou přistávací dráhu, že obří letadla musí přistávat těsně za plotem. Přitom nalétají od moře, takže jejich přiblížení k pláži je maximální. Z pláže Maho se stala oblíbenou turistickou destinací milovníků letadel i turistů, kteří se chtějí tlakovou vlnou letadel nechat „odhodit“ do moře.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...