22. října 2017 8:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pět exprezidentů USA se sešlo na koncertu pro oběti nedávných ničivých hurikánů

Zprava: Barack Obama, Bill Clinton, George W. Bush, George H.W. Bush and Jimmy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zprava: Barack Obama, Bill Clinton, George W. Bush, George H.W. Bush and Jimmy... | foto: ČTK

Austin (USA) Všech pět žijících bývalých amerických prezidentů, demokraté i republikáni, se v neděli v texaském městě College Station sešlo na koncertě pro oběti nedávných ničivých hurikánů, které zasáhly Texas, Floridu, Portoriko a Americké Panenské ostrovy. Na jednom pódiu se tak na znamení jednoty ocitli demokraté Barack Obama, Bill Clinton a Jimmy Carter a republikáni George Bush starší a George Bush mladší.

Koncert se konal na místní státní univerzitě, která hostí prezidentskou knihovnu George Bushe staršího. Třiadevadesátiletý politik trpí Parkinsonovou chorobou, a na scéně se tak objevil na invalidním vozíku. V publiku byla jeho žena Barbara a manželka George Bushe mladšího Laura.

Prosba o pomoc, kterou prezidenti podpořili, vynesla od 7. září už 31 milionů dolarů (téměř 676 milionů Kč).

Současný šéf Bílého domu Donald Trump se nedostavil. V sobotu nahrál video s pozdravem, v němž se však vyvaroval kritiky svých předchůdců, jak činil v minulosti. Exprezidenty naopak chválil. Ti se ale o něm ve svých krátkých proslovech nezmínili, podle AP nepadaly žádné politické výroky. Prezident Goerge Bush starší projev neměl, ale usmíval se na publikum a mával mu.

Na koncertě vystoupila jako překvapení Lady Gaga, kromě ní zazpívali například countryová skupina Alabama nebo gospelová legenda Yolanda Adamsová.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz