8. října 2017 9:47, aktualizováno  12:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hurikán Nate při postupu nad území USA zeslábl na tropickou bouři

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Potápějící se loď při hurikánu Nate ve státě Mississippi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potápějící se loď při hurikánu Nate ve státě Mississippi. | foto: ČTK

NEW ORLEANS Hurikán Nate při postupu do vnitrozemí Spojených států zeslábl na tropickou bouři, informovala v neděli s odkazem na americké Národní středisko pro hurikány agentura AP. Dnes ráno SELČ živel zasáhl pobřeží amerického státu Mississippi nedaleko města Biloxi, Tuto oblast postihl hurikán poprvé od řádění hurikánu Katrina v roce 2005. Zatím nejsou hlášeni žádní zranění.

Vítr dosahuje rychlosti 140 kilometrů v hodině. Silnice zaplavuje voda, domácnosti a firmy jsou bez dodávek elektrické energie. V jednu chvíli se střed hurikánu přehnal nad leteckou základnou, kde jsou zaparkována pozorovací letadla amerického Národního střediska pro hurikány.

Agentura AP uvádí, že Nate nemá takovou sílu jako tři předchozí hurikány nynější sezony a lidé se jím prý necítí ohroženi.

Kapitán Ashley Johnson na jeho lodi
Muzikant procházející ulicemi při bouři způsobené hurikánem Nate.

„Když přišla Katrina, odešli jsme, ale tentokrát tu vydržíme,“ řekl Ed Nodhturft z městečka Ocean Springs. U něho doma se koná nečekaná rodinná sešlost, protože jeho příbuzní, kteří byli ubytováni v jednom turistickém resortu v Biloxi, se museli evakuovat.

Kolem města New Orleans se Nate přehnal z východu a díky vysoké rychlosti větru nestačilo ve městě napršet příliš vody. New Orleans se přitom potýká s problémy s odčerpávacím systémem. Ve městě proslaveném bujarými oslavami byl večer vyhlášen zákaz vycházení, nicméně asi po hodině byl opět zrušen. I tak ale byl v centru města oproti jiným sobotním večerům poměrně klid.

Guvernéři států Mississippi, Louisiana a Alabamy vyhlásili kvůli hurikánu stav nouze. Během letošní hurikánové sezony se těmto státům pustošení vyhnulo, naposledy zažily v roce 2005 řádění Katriny. „Toto je nejhorší hurikán, který zasáhl Mississippi od hurikánu Katrina a je třeba, aby si všichni uvědomili, že jde o mimořádně nebezpečnou situaci,“ řekl šéf krizového výboru v Mississippi Lee Smithson.

Hurikán Nate před tím, než dorazil k pobřeží USA, zasáhl v uplynulých dnech středoamerické státy, kde způsobil rozsáhlé materiální škody a vyžádal si 28 obětí.

ČTK
  • 1Diskuse