Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Velké železniční plány: Praha má dostat 30 nových vlakových zastávek

Na mošnovské letiště přijede každý den po železnici deset spojů, s výjimkou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na mošnovské letiště přijede každý den po železnici deset spojů, s výjimkou... | foto: ČTK

PRAHA Na území hlavního města může v budoucnu vzniknout téměř třicet nových železničních zastávek. vyrůst mají být v rámci zkvalitnění propojení Prahy a Středočeského kraje.

Vyplývá to z materiálu, který na neveřejném zasedání minulý týden projednával magistrátní výbor pro dopravu. Kdy by se výstavba stanic schvalovala nebo kolik by stála, není z materiálu jasné. Výbor jej zatím neschválil.

Zastávky jsou v materiálu rozděleny do tří skupin podle jejich významu pro dopravu v Praze. Celkem je na seznamu 29 nových zastávek rozmístěných po celém území města. 

ČTĚTE TAKÉ:

„Jednání s Prahou jsou ve fázi vytipování nejvhodnějších lokalit. Některé zastávky jsou ve stadiu projektové přípravy a jiné jsou již téměř před dokončením,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš.

V první skupině je jich 13. Mezi nimi například ta v Běchovicích, která vznikne v rámci modernizace trati a s jejím zřízením město již počítá. 

Modernizace trati by měla přinést vznik nových zastávek i v Praze 10, kde mají vlaky nově stavět na Zahradním Městě nebo v Edenu. Zrušena by byla stávající zastávka ve Strašnicích. 

Posun v Chuchli a Jinonicích

Stavět se má i v centru, kdy má být nová zastávka na Výtoni v Podskalí - její výhodou by bylo napojení na tramvaje a nedaleké metro B, v jejím okolí je v docházkové vzdálenosti i několik památek včetně Vyšehradu.

V rámci rozvoje železnice by pak některé nevznikly zcela nově, ale ty stávající by byly posunuty. To se týká například zastávek ve Velké Chuchli a v Jinonicích, které se posunou blíže k tamní zástavbě.

Příměstská jednotka City Elefant.

Do druhé skupiny jsou pak zahrnuty plánované zastávky v Liboci, Čakovicích nebo ve Kbelích, kde má být nová zastávka Praha-Nouzov. V poslední, třetí etapě by pak vzniklo dalších sedm zastávek, a to mimo jiné v Michli, na Spořilově nebo v Radlicích.

Vznik nových zastávek by přivítaly České dráhy. „Zřízení nových zastávek přirozeně vnímáme pozitivně. Umožňují další vyšší zapojení železniční dopravy v rámci pražské dopravy. Již dnes využívá železniční dopravu na území hlavního města denně kolem sta tisíc cestujících,“ uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Zatím není jasné, kdo by jejich vznik zaplatil. Podle SŽDC je obvyklá praxe taková, že SŽDC financuje stavbu kolejí a samotné zastávky a Praha zaplatí přístupové komunikace. 

V loňském roce vznikly v metropoli nové zastávky například na Kačerově a nově vlaky zastavují i v Podbabě.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...