24. září 2016 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Železnice budoucnosti: V Berlíně se představil vlak na vodík i ‚hybrid‘ s motorem ve střeše

Chorvatský výrobce Končar předvedl ukázku ze zakázky pro národního dopravce své... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chorvatský výrobce Končar předvedl ukázku ze zakázky pro národního dopravce své... | foto: Michal Pavec, Lidovky.cz

BERLÍN Velcí i malí výrobci se přijeli pochlubit do Berlína, co v poslední době dokázali v kolejovém byznysu. Na tamním výstavišti skončil v pátek největší železniční festival světa InnoTrans. Vlaky, které firmy přivezly, budou ale k vidění až do neděle.

Mraky stánků, které představovaly velké rychlovlaky i „neviditelné“ bezpečnostní systémy, sice manažery, techniky i příznivce železniční dopravy zajímaly, ale rozhodně ne tolik jako venkovní expozice, kde si mohli vlaky prohlédnout a zjistit, co všechno umí.

Na místě byli známí výrobci jako Siemens, Stadler či Pesa. Přijely ale i méně „profláknuté“ firmy, jako chorvatský Končar, který předvedl svoji soupravu s hybridním pohonem a motorem zabudovaným ve střeše.

Výjimečný produkt představil také Alstom - ukázal první vlak na světě, který pohání vodíkový motor.

Z českých výrobců dorazila do Berlína například Škoda Transportation (tramvaj ForCity pro Bratislavu a lokomotiva s označením 102 určená pro Deutsche Bahn), CZ Loko nebo Legios.

Chorvatský výrobce Končar předvedl ukázku ze zakázky pro národního dopravce své...
Chorvatský výrobce Končar předvedl ukázku ze zakázky pro národního dopravce své...
mipMichal Pavec