16. března 2015 9:18 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČKD položila kabely v Blance navzdory vodě. Prý ji nikdo nezarazil

Tunel Blanka - Trojský most | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunel Blanka - Trojský most | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Nejen přívalový déšť na jaře roku 2013 "zaplavil“ Blanku. Na stavbě tunelu se objevovaly průsaky vody daleko dřív. Stavební firmy věděly už před třemi lety, že kabely v tunelu nemusí kvůli vodě fungovat. Praha nyní musí suché kabely vyměnit, otevření tunelu se prodraží a otevření o několik měsíců posune.

Už v roce 2012 se podle firmy Skanska drželo v některých místech stavby až patnáct centimetrů vody. Firma ČKD Praha DIZ však v montáži technologických zařízení pokračovala i za nevhodných podmínek staveniště. Na možné dopady do kvality zabudovaných zařízení a dodávek měla upozorňovat správce stavby. 

ČKD v montážích technologií pokračovala i přes hrozbu, že nebudou fungovat, „Pokračovalo se, protože jsme nedostali pokyn k přerušení,“ sdělil mluvčí ČKD Praha DIZ Karel Samec pro server iDNES.cz.

I přesto, že se firma Metrostav následně snažila průsaky utěsnit, voda se na některých místech pláště tunelu objevila znovu.

Podle Pavla Kočiše, zástupce firmy Inženýring dopravných staveb, která Prahu na stavbě zastupuje, ČKD mohla montáž přerušit. „ČKD DIZ převzala stavbu plně vyhovující pro započetí montáží. Pokud se prostředí v průběhu montáží zhoršilo - např. vlivem klimatických podmínek - IDS uložil Metrostavu provést nápravná opatření. Pokud byla ČKD přesvědčena, že hrozí poškození jejich zařízení, měla přerušit montáž, případně zařízení demontovat,“ řekl Kočiš.

Server Lidovky.cz zveřejnil minulý týden dopis, v němž si loni v listopadu firma ČKD Praha DIZ stěžuje pražskému magistrátu na vlhkost, poničené kabely a navrhuje tři varianty vývoje. Dokument si můžete prohlédnout ZDE.

rozMichaela Rozšafná

Randstad s.r.o.
Team leader výrobní logistiky

Randstad s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz