10. června 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Výroba Seatu v Kvasinách? Jsme lepší než Češi, soptí Španělé

Seat IBX  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seat IBX | foto: ČTK

PRAHA Již za dva roky začne Volkswagen vyrábět v závodě Škoda Auto v Kvasinách nový model španělské značky Seat. Nový model SUV s prozatímním názvem IBx začne brázdit silnice v roce 2016. Záměr Volkswagenu se ale nelíbí Španělům. Jsme lepší než Češi, vzkazují vedení koncernu.

Předseda závodní rady Martorellu Matías Carnero hodnotí rozhodnutí pro El País jako "strategickou chybu". "Výrobou Audi Q3 pro celý svět jsme prokázali, že jsme schopní, a i přes vyšší náklady na mzdy a logistiku je naše produktivita lepší," uvedl pro El País a dodal, že na rozdíl od českých zástupců nedostal příležitost k jednání.

Důvodem přesunutí výroby do Česka jsou nižší náklady na pracovní sílu, uvádí agentura Bloomberg a dodává, že cena za hodinu práce byla v roce 2013 v ČR 11,5 euro, zatímco ve Španělsku to již bylo 26,6 euro a v Německu dokonce 48,4 euro. Právě to nejspíše rozhodlo o montáži Seatu právě v Česku. Dalším důvodem pak zřejmě také bylo více volných kapacit.

"V Kvasinách byla dostupná kapacita a jsme rádi, že ji můžeme využít. Jde o velmi nákladově efektivní závod," řekl před pár dny v rozhovoru pro agenturu Bloomberg šéf Seatu Jürgen Stackmann.

Společné díly

Výroba nového SUV Seat, který byl představen již v roce 2011, má začít v době, kdy by se měla na trhu objevit nová generace vozu Škoda Yeti. Oba tyto vozy budou mít řadu společných dílů. Obě automobilky, jak obecně známo, patří koncernu Volkswagen.

Škoda již pro Seat vyrábí v Mladé Boleslavi model Toledo, který je příbuzný se Škodou Rapid. Ve slovenském závodě VW zase sjíždí ze stejné linky městské mini vozy Seat Mii, Škoda Citigo a VW Up!.

Jiří Špaček, Lidovky.cz
Jiří Špaček

Autor

Jiří Špačekjiri.spacek@lidovky.czČlánky

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.