Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vyšetřování mýtného skončilo fiaskem. Policie miliardový případ odložila

Mýtné brány | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány | foto: Lidové noviny

PRAHA Odloženo, zapomeňte. Pražská policie v tichosti uzavřela vyšetřování miliardové zakázky na elektronické mýtné, na kterou opakovaně poukazoval i Nejvyšší kontrolní úřad. Citlivý případ přitom tři čtvrtě roku zkoumal pouze vyšetřovatel z nejnižšího stupně kriminální policie. Specializované útvary, které mají na starosti finanční kriminalitu, zůstaly stranou.

Projekt mýtných bran je drahý, diskriminační a nedořešený. Tak loni zhodnotil Nejvyšší kontrolní úřad postup státu při zadávání výběrového řízení na výběr elektronického mýtného. Své argumenty podložil i tím, že provoz tuzemského mýtného systému je dražší než v Německu a Rakousku.

Na alarmující zprávu zareagoval kontrolní výbor Poslanecké sněmovny tím, že loni v srpnu podal na Vrchní státní zastupitelství v Praze trestní oznámení kvůli porušování povinností při správě cizího majetku. Devět měsíců poté už pražská policie konstatuje, že nikoho stíhat nebude. Není totiž důvod.

„Dne 20.dubna 2013 bylo trestní oznámení uloženo ad acta, neboť nebyly zjištěny skutečnosti nasvědčující tomu, že došlo ke spáchání trestného činu ani jiného protiprávního jednání,“ sdělila serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Andrea Zoulová.

ČTĚTE TAKÉ:

V případu přitom šlo o velké peníze. Vítězný provozovatel mýtných bran Kapsch totiž nabídl o 2,6 miliard vyšší cenu, než s jakou se původně počítalo. Také celková hodnota zakázky se oproti plánu navýšila o 27 procent na téměř 28 miliard korun.

O to zarážející je fakt, že se případem zabývalo pouze Obvodní ředitelství Praha IV – tedy nejnižší stupeň kriminální policie. Specialisté z protikorupční jednotky, která by měla miliardové zakázky sahající do nejvyšší politických pater vyšetřovat, zůstali stranou.

Před tím, než byl případ odložen, stihl se ještě „přestěhovat“ na další pražský obvod. „V souladu s trestním řádem a souvisejícími předpisy byl předán věcně příslušnému Odboru hospodářské kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování Obvodního ředitelství policie Praha I,“ vysvětlila Zoulová. A tam vyšetřování skončilo.

Drahé, diskriminační, nedořešené

Podnět k prošetření vypracovaný bývalým vyšetřovatelem protikorupční policie Zdeňkem Ondráčkem podal loni v srpnu předseda kontrolního výboru Vojtěch Filip na základě zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu. Ta vedle předraženosti zakázky kritizovala také vyloučení návrhů satelitního systému vybírání mýtného a odklon od původních plánů od zpoplatnění silnic I. třídy.

ČTĚTE TAKÉ:

Letos v květnu zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad další kontrolní zprávu, ze které vyplývá, že náklady na vybudování a provoz elektronického mýtného odčerpaly v prvních pěti letech provozu polovinu jeho výnosů.

V letech 2007 až 2011 se totiž mýtném vybralo 31,3 miliardy korun, náklady na jeho výběr přitom dosáhly 15,6 miliardy. Výběr mýtného tak sice svůj účel splnil, ale stalo se tak za cenu vysokých nákladů a významného zvýšení ceny za užívání zpoplatněných komunikací, uvedl NKÚ.

Elektronické mýtné v Česku

Někteří dopravci mýtné brýny objíždějí přes menší obce.
  • Stát vybírá elektronické mýto na zhruba 1300 kilometrech převážně rychlostních komunikací. V systému je 649 tisíc aktivních uživatelů, tedy držitelů palubních jednotek.
  • Mýtné platí od roku 2007 vozidla nad 12 tun a od roku 2010 také vozy nad 3,5 tuny. V roce 2011 přibyla zvýhodněná kategorie pro autobusy.
  • Přestože stát loni na mýtném vybral rekordních 8,7 miliardy korun, očekával kolem deseti miliard korun. 

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...