27. února 2015 9:26 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vyvlastnění pozemků pro D11 se bránili marně. Soud zamítl žalobu

Dálnice D11. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice D11. | foto: ŘSD

HRADEC KRÁLOVÉ Krajský soud v Hradci Králové dnes zamítl žalobu Lubomíra Bažanta a jeho sestry proti vyvlastnění pozemků pro stavbu dálnice D11. Žalobci požadovali zrušení vyvlastnění zhruba 3500 metrů čtverečních nedaleko Praskačky, se státem chtěli jednat o prodeji za vyšší cenu.

Rozsudek je nepravomocný. Spor trvá už dlouhých deset let.

Stát Bažantovi nabídl odkup pozemků za 63 korun za metr čtvereční, on však chtěl jednat o vyšší ceně. Když cenu nabídnutou státem nechtěl akceptovat, následovalo vyvlastnění. 

Podle ministerstva dopravy začnou práce na časově nejnáročnějších částech...
Stavba dálnice D11.

Bažant také kritizuje to, že stát vyvlastnil pouze pozemky pro sjezd z dálnice a jemu zbyly dvě malé parcely v těsném sousedství autostrády, které není podle něj možné využívat.

Rozhodnutí o vyvlastnění vydala radnice v Lázních Bohdaneč, v roce 2005 rozhodnutí nabylo právní moci poté, co Krajský úřad Pardubického kraje zamítl Bažantovu stížnost. Bažant se tedy obrátil k hradeckému 

soudu, který jeho žalobu v roce 2012 zamítl. Žalobce se však úspěšně odvolal k vrchnímu soudu, který případ vrátil do Hradce Králové.

Dálnice D11 ve směru od Prahy zatím končí před Hradcem Králové a motoristé z ní sjíždějí přes křižovatku u Opatovic nad Labem či přes provizorní sjezd u Libišan. Loni stavbaři zahájili stavbu posledního úseku do Hradce Králové.

Lidovky.cz, ČTK