29. srpna 2016 18:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Z Brna mizí poslední tramvaj s plastovou cedulí. Konečná i čísla budou jen digitální

Vyřazená brněnská tramvaj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyřazená brněnská tramvaj. | foto: JUDITA MATYÁŠOVÁ

BRNO Brno se v pondělí rozloučilo s poslední tramvají, která měla na čele plastovou ceduli s číslem a za pultem řidiče tabulku s názvem konečné stanice. Tramvaj K2 vyrobená v roce 1983 čeká vyřazení.

V Brně už tedy budou vozit pasažéry jen tramvaje s digitálními tabulemi. Autobusy s plastovými tabulkami dojezdily už před více než deseti lety, trolejbusy v roce 2010, řekla mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová.

Jde o vůz evidenčního čísla 1126, který vozil cestující v poslední době zpravidla na lince 2. Číselné označení a plastové tabulky nebyly v brněnské MHD zdaleka od jejího začátku. Ještě v roce 1901 zmiňuje kniha mapující tramvajovou historii v Brně pět linek, které byly označené barvami a tramvaje měly na čele štítek dané barvy. Tabulky s číslem je nahradily v roce 1913.

Na tramvajích T2, které začaly jezdit v padesátých letech, řidiči museli převíjet plátno, na němž bylo číslo linky i konečná stanice. „První digitální tabule se v Brně začaly objevovat v roce 1996,“ připomněla Lukšová. Šlo tehdy o nové tramvaje T6. Postupně pak všechny nové vozy dostávaly digitální tabule z výroby a do starých vozidel se montovaly při rekonstrukcích.

Vyřazená brněnská tramvaj.
V Brně dojezdily tramvaje s číslem linky na plastové ceduli.

Cestující se s klasickými tabulkami setkají už jen při historických jízdách, například zrenovovanými tramvajemi T3 a K2. Ty vyjíždějí na linku 10 každou první sobotu v měsíci.

Brněnský dopravní podnik svůj vozový park postupně modernizuje. Před rokem se dopravní podnik rozloučil například s hranatými autobusy Karosa B732. Pokud se podaří v blízké budoucnosti nákup většího počtu trolejbusů, zmizí z města typy 14Tr a 15Tr.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!