Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zákaz popojíždění a pokuta sto eur za stání na chodníku. Němci zpřísňují pravidla, chodce a cyklisty zvýhodní

Cyklisté v německých městech. Nově budou muset auta při jejich předjíždění... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklisté v německých městech. Nově budou muset auta při jejich předjíždění... | foto: Shutterstock

BERLÍN/PRAHA Kdo se chystá autem do Německa, měl by zpozornět: horní komorou tamějšího parlamentu prošla rozsáhlá novela silničního zákona, která zavádí řadu nových pravidel pro dopravní provoz a výrazně zvyšuje pokuty za vybrané přestupky.

„S touto novelou bude provoz na našich silnicích bezpečnější, vstřícnější vůči klimatu a také spravedlivější.“ Těmito slovy charakterizoval spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer (CSU) změny v německém silničním zákoně, které v úterý odsouhlasila horní komora německého parlamentu.

Novela má více chránit chodce a cyklisty, zvýhodňuje také auta na elektrický pohon i sdílená vozidla (tzv. carsharing), především u parkování. Například při předjíždění cyklistů budou muset napříště motoristé zachovat boční odstup nejméně dva metry (ve městech půldruhého metru), ve městech mohou vznikat takzvané cyklistické zóny, kde budou auta smět maximálně třicetikilometrovou rychlostí.

Zavádí se i nová dopravní značka „zákaz předjíždění jednostopých vozidel“, která má přibýt zejména v úzkých úsecích. Tzv. trvalá zelená šipka „doprava“ bude nově platit také pro cyklisty. Bude také zakázáno parkovat do vzdálenosti osmi metrů od křižovatky (v Česku platí pravidlo pěti metrů).

Drakonický nárůst pokut se v Německu bude týkat i přestupků, jež se na českých silnicích zhusta považují za bagatelní. Například za zastavení auta na chodníku či cyklostezce stoupá minimální postih na sto eur (2500 korun; dosud 15 eur). Prokázané zneužití záchranářské uličky v případě dopravní nehody odlehčí řidičově kapse nejméně o 320 eur (8000 korun).

Změny na německých silnicích vejdou v platnost zřejmě ještě letos, přesné datum zatím nebylo stanoveno.

Neotravujte hlukem a zplodinami

Německá novela rovněž zavádí tvrdší postihy za nerespektování maximální rychlosti v uzavřených obcích: kdo ji překročí o více než 20 km/h, musí počítat vedle pokuty také se zabavením řidičského průkazu na jeden měsíc.

Neobvyklou restrikci nově představuje zákaz tzv. auto-posingu, což volně přeloženo znamená „zbytečné popojíždění“. Kdo způsobí zbytečný hluk a vypustí do ovzduší z výfuku toxické zplodiny tím, že bude bezdůvodně autem opakovaně jezdit např. kolem dokola bloku, může se dočkat pokuty v rozmezí 20 až 100 eur (500 až 2500 korun).

Novela naopak neobsahuje plošné omezení maximální rychlosti na německých dálnicích, o kterém se již delší dobu spekuluje. Dálniční rychlost bez limitu je ale i tak teoretická – především z důvodu ochrany před hlukem, členitého terénu či výskytu nebezpečných míst je rychlostní limit 130 km/h či nižší již dnes zaveden místními značkami na téměř polovině německé dálniční sítě.

O tom, že němečtí policisté dokáží být při vymáhání zákona na silnicích důslední, svědčí i kontrola dodržování bezpečné vzdálenosti pomocí policejních dronů. Ta je – na rozdíl od Česka – již nyní pevně stanovena jako polovina aktuální rychlosti v metrech.

Češi mají co dohánět

V mezinárodním srovnání platí poměry na německých silnicích za velmi kultivované a přisvědčují tomu i statistiky. Počtem smrtelných nehod na milion obyvatel (39) se Německo řadí na špici Evropy, ještě lépe jsou na tom jen severské státy a Spojené království.

Vůči Česku, které dosahuje podle stejné metodiky hodnoty 52, jde o významný rozdíl a ještě více vynikne větší bezpečnost na německých silnicích při srovnání podle odhadovaného počtu fatálních nehod na miliardu ujetých autokilometrů – zde je rozdíl vůči Česku téměř trojnásobný.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...