Pondělí 19. října 2020svátek má Michaela 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Roční kupon až za 4380, jízdenky o 8 korun dražší? MHD v Praze možná zvedne ceny už v první půlce příštího roku

Pražská hromadná doprava. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská hromadná doprava. (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Jízdenky v pražské městské hromadné dopravě (MHD) by mohly v prvním pololetí příštího roku zdražit o osm korun. Za roční kupon si pak cestující připlatí až 730 korun. „Přestože víme, že to není populární krok, je nutný, aby hromadná doprava v Praze nezkolabovala,“ řekl pro server Lidovky.cz náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Oproti roku 2000 došlo k navýšení komfortu pro cestující, ale nikdy na to nebylo reagováno tržbami z jízdenek. Pokud budeme chtít komfort navyšovat i nadále, ať už v podobě metra D nebo výstavbou nových tramvajových tratí, musíme jít alespoň s mírou inflace,“ vysvětluje Scheinherr.

Třicetiminutová jízdenka by tak od příštího roku měla místo 24 korun vyjít na 32 a devadesátiminutová by zdražila z 32 na 40 korun. V případě ročního jízdného cena pravděpodobně překročí 4000. „U ročního se dneska platí deset korun na den, uvažujeme o zdražení o korunu nebo rovnou o dvě,“ řekl Scheinherr. Za roční jízdné by pak Pražané zaplatili buďto 4015 nebo 4380, místo současných 3650.

Podle Scheinherra se jízdné v Praze v minulosti nenavyšovalo. „Naopak se ještě dvakrát snižovalo,“ říká. „Přitom ale v Praze rostly platy – před dvaceti lety si lidé za průměrný plat mohli koupit tři roční jízdenky, dneska si jich mohou koupit devět,“ sdělil Scheinherr s tím, že za poslední dvě dekády významně rostly také náklady na platy řidičů a energie. 

Podle zjištění serveru Lidovky.cz roční kupon na MHD zlevnil jen jednou, a to před pěti lety, do té doby od přelomu tisíciletí podražilo jízdné několikrát.

Kvůli nedostatku zahraničních turistů i jarní plošné karanténě sčítají Dopravní podnik hl. m. Prahy i pražský magistrát obří ztráty. Že by ale ke zdražení jízdného v Praze vedla právě pandemie koronaviru, Scheinherr odmítá. „Na ztráty způsobené pandemií už sice některé dopravní podniky reagují omezováním jízdních řádů nebo zdražováním, v případě Prahy se ale vedou diskuze o zdražování jízdného už poměrně dlouho,“ říká.

Praha ročně dotuje celou MHD asi z 80 procent, tržby z jízdenek každoročně tvoří pětinu jejího rozpočtu. Letos ale v důsledku pandemie klesly o dalších deset procent, budou tak až o 1, 7 miliardy korun nižší.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!