21. prosince 2015 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zrušte na Vánoce placené zóny, žádá magistrát. Praha 1 je proti, nastal by chaos

Parkovací zóna na pražských Vinohradech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parkovací zóna na pražských Vinohradech. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA V pražských ulicích by o Vánocích mohly přestat platit zóny placeného stání. Pražští radní by na svém úterním zasedání měli schválit doporučení městským částem, aby platnost zón přerušily.

Radnice Prahy 3 a 7 již oznámily, že platnost zón přeruší. Parkovací zóny nyní platí v Praze 1, 2, 3, 7 a 16.

„Jako jednotnou dobu omezení provozu zóny placeného stání je navrženo období vánočních prázdnin ve školním roce 2015/2016,“ píše se v materiálu. Zóny by tak mohly přestat platit od 23. prosince 2015 do 3. ledna 2016.

„Městským částem je také doporučeno, aby rozsah, kde provoz zóny placeného stání zůstane zachován i po dobu vánočních prázdnin, omezily na nezbytně nutné minimum odpovídající potřebám a možnostem jednotlivých lokalit,“ stojí v materiálu pro pražské radní.

Magistrát nemůže platnost zón přerušit, starají se o ně radnice.

Radnice Prahy 3 a 7 již prostřednictvím svých webů oznámily, že se u nich bude parkovat přes svátky zdarma. Naopak Praha 1 systém měnit nebude. „Centrum města si nemůže dovolit volné parkování, vznikl by nám tu chaos,“ řekla mluvčí radnice Veronika Blažková.

První parkovací zóny v metropoli se objevily v roce 1996 v Praze 1 na pravém břehu. V současné době vedle Prahy 1 fungují i v Praze 2, 3, 7 a 16. Příští rok se pak budou rozšiřovat i na Prahu 4, 5, 6, 8, 9 a 12.

V původních zónách bude platit původní režim parkování, sjednocení s nově zřízenými zónami se uskuteční asi za dva roky.

ČTK