Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Druhý čínský nájezd do Česka. V čele půjdou Alibaba či aerolinky Hainan

Jack Ma, zakladatel společnosti Alibaba Group. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jack Ma, zakladatel společnosti Alibaba Group. | foto: Reuters

PRAHA Čeští a čínští podnikatelé připravují další velké obchodní transakce. Na český trh by měli vstoupit giganti jako internetový obchod Alibaba, Bank of China nebo aerolinky Hainan.

Už za dva týdny vypukne na Pražském hradě velké setkání evropských a čínských byznysmenů v rámci Čínského investičního fóra 2015.

Z dopisu pro zájemce o účast na konferenci, který mají Lidové noviny k dispozici, vyplývá, že akci organizují Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce a Centrum ekonomické spolupráce Komunistické strany Číny.

Cíle mají vysoké. Přáním pořadatelů v čele s lobbistou a expertem na česko-čínské vztahy Jaroslavem Tvrdíkem je obnovit odkaz a poselství legendární Hedvábné stezky.

Především se ale mají dokončit přípravy na druhou investiční vlnu nástupu čínských společností na český trh. Tu první spustil na přelomu srpna a září investiční a energetický kolos CEFC, který v České republice nakoupil lukrativní nemovitosti, pivovary, televizi či fotbalovou Slavii. Tím ovšem ochota Číňanů pumpovat peníze do české ekonomiky neskončila.

Alibaba, Hainan a další

Nyní se na nákupy v Česku chystají dle zdrojů LN od tří zdrojů blízkých Hradu a vedení ČSSD další čínští obři – například jeden z pěti největších státních bankovních domů Bank of China, největší čínská soukromá letecká společnost Hainan Airlines či celosvětový internetový obchod Alibaba Group.

Strategickými oblastmi pro čínské nájezdy mají být oblasti luxusního zboží, hotelů, lázeňství, farmacie či strojírenství. Jedná se například o lukrativní obchody manželů Bakalových v Pařížské ulici.

Klíčový vyjednavač. Hlavním prostředníkem při dojednávání miliardových investic...

Jaroslav Tvrdík.

Ve finančních kruzích se spekuluje, že skupina Alibaba má zájem o tuzemského lídra internetového prodeje Alza.cz. Mluvčí této společnosti Šárka Jakoubková však LN sdělila, že tato informace se nezakládá na pravdě.

V současnosti se vyjednává io dalších přímých leteckých spojeních mezi Prahou a Čínou. Podle informací LN je vysoce pravděpodobné, že se podaří úspěšně dokončit projekt přímého spojení mezi Letištěm Václava Havla a největším čínským městem Šanghají. Ve hře je údajně i další přímé spojení do některé z velkých čínských metropolí.

Prezident česko-čínské smíšené obchodní komory Tvrdík na dotazy LN včera nereagoval, stejně tak mluvčí české organizace CEFC a viceprezident Čínského investičního fóra Tomáš Buzek.

Český finanční pupek světa

Už v polovině září však Tvrdík naznačil, že nákupy skupiny CEFC byly jen začátkem. Cílem je totiž zařadit Prahu na mapu nejdůležitějších metropolí pro Peking v jeho dobývání Evropy. Někdejší ministr obrany ocenil angažmá českých politických špiček.

„Je samozřejmé, že když prezident a vláda představili novou politiku k Číně, čekají od této politiky výsledky. A jsem rád, že jsou vidět: linka (letecká), rekordní příliv turistů, investice nejen CEFC,“ řekl Tvrdík LN před měsícem.

Nejdůležitějšími politiky při otevírání tuzemských bran čínským obchodním nájezdům jsou prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka. Předseda ČSSD v polovině října zdůraznil ambici posilovat česko-čínské vztahy. „Je velká šance, že se z Prahy stane centrum čínských finančních institucí, ze kterého by obsluhovaly země střední a východní Evropy, ale také Evropskou unii,“ pronesl Sobotka.

Premiér 9. listopadu zahájí Čínské investiční fórum pro hlavní figury podnikatelsko-politicko-společenského světa Česka, Číny a států střední a východní Evropy. Jen za čínskou stranu má dorazit přes 250 podnikatelů.

„Účast potvrdili prominentní byznysmeni několika předních podnikatelských skupin. Jde například o představitele Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank, Bank of China, Alibaba, CEFC nebo Hainan Airlines Group,“ stojí v pozvánce, kterou Jaroslav Tvrdík rozeslal zájemcům o účast na konferenci na Pražském hradě.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!