Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Brusel přikáže šetřit energií. Odpor je silný

Zelená energie, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zelená energie, ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Energetici, snižujte spotřebu energie u svých zákazníků o 1,5 procenta ročně, nebo zaplatíte pokutu. S tímto nařízením přichází Evropská komise v návrhu nové směrnice o energetické účinnosti. A naráží na silný odpor.

Energetické společnosti si nedokážou představit, jak budou nutit své zákazníky ke snižování spotřeby. "Pokud dodavatel nezajistí snížení spotřeby svých zákazníků, dostane pokutu. Obávám se, aby to neskončilo katastrofou," řekl již dříve k návrhu obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda.

ČTĚTE TAKÉ:

Sporné jsou i další návrhy obsažené v návrhu směrnice. Ta počítá například s tím, že všechny nové plynové a uhelné elektrárny budou muset povinně vyrábět kromě elektřiny také tepelnou energii pro koncové zákazníky. Energetické firmy by tak musely nové elektrárny umísťovat blízko velkých měst, což jen zesílí odpor veřejnosti vůči nim.

Rozhodne příští rok

Na rozhodující hlasování v Evropském parlamentu dojde nejdříve v dubnu příštího roku. Výsledek je zatím nejistý. Proti návrhu protestují nejen energetické koncerny včetně skupiny ČEZ, ale koncem minulého týdne se proti němu vyslovili také ministři průmyslu či energetiky několika členských zemí.

Dojednání kompromisu mezi nimi a komisí bude úkolem dánského předsednictví v první polovině příštího roku. Podle zpravodajského portálu EurActiv.cz se proti návrhu vyslovuje hlavně Německo a Nizozemsko, zatímco ministři z Francie, Itálie a Dánska jej chtějí s malými úpravami schválit.

České ministerstvo průmyslu a obchodu zvyšování energetické efektivity obecně podporuje, závazným procentům se však chce vyhnout. "Vůči navrhované směrnici o energetické účinnosti se obecně zasazujeme o větší flexibilitu v oblasti cílů a způsobu, jak jich dosáhnout," uvedl mluvčí ministerstva Pavel Vlček.

Energetická náročnost evropských ekonomik - grafika


 
Zvýšení energetické efektivity je součástí unijní strategie 20-20-20. Zatímco dvacetiprocentní podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie i dvacetiprocentní snížení emisí skleníkových plynů do roku 2020 Unie zřejmě splní, třetí cíl v podobě zvýšení energetické efektivity o 20 procent se zdá být jen těžko dosažitelný.

Právě proto Evropská komise přišla s povinným snižováním energie o 1,5 procenta ročně. Návrh směrnice dále obsahuje požadavek na každoroční renovaci tří procent veřejných budov a vznik "národních plánů pro vytápění a chlazení," které podpoří například umísťování solárních panelů na střechách a plášti budov.

Spor o průmysl

Na zvyšování energetické účinnosti tlačí ekologické organizace. "Nejlepším řešením je kombinace legislativních závazků i podpory ze strany státu pomocí dotací nebo bezúročných půjček na energetickou renovaci budov," myslí si expert Hnutí Duha na energetiku Martin Sedlák.

Podle ekologů právě Česká republika v oblasti efektivního využívání energií zaostává za vyspělejší částí Evropy a má co dohánět. "Energetickou náročnost českého průmyslu lze už s dnešními technologiemi vylepšit o 23 procent. Efektivnější výroba pak ušetří domácímu průmyslu miliardy korun ročně a posílí jeho konkurenceschopnost," vysvětluje Martin Sedlák.

Výhrady k navržené směrnici má naopak sdružení BusinessEurope, které v Bruselu lobbuje za zájmy evropského průmyslu. Podle sdružení nesmí stanovené cíle snižovat konkurenceschopnost evropských zemí na světovém trhu. Stejného názoru je i české ministerstvo průmyslu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...