Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová starost: byty musí mít energetický štítek. Jako ledničky

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Zvažujete prodej svého bytu, domu nebo jejich pronájem? Od příštího roku to bez energetického štítku patrně nepůjde. O co jde? Představa státu je zatím taková, že každá nemovitost k prodeji či pronájmu bude muset být povinně opatřena zvláštním štítkem. Ten prozradí, jak je prodávaný objekt energeticky úsporný.

Průkaz energetické náročnosti budovy foto: Reprofoto

Jinými slovy: kupující získá informaci o tom, zda nebude následně muset utrácet víc za vytápění či osvětlení. Podobné označení mají dnes například elektrospotřebiče.

Novela zákona o hospodaření energií, kterou v následujících týdnech projedná sněmovna, má od příštího roku zavést štítkovací povinnost pro statisíce starších budov v zemi určených k pronájmu či na prodej. Novostavby toto označení už dnes musí mít při kolaudaci.

Ceny štítků, které mají vydávat energetičtí auditoři s oprávněním od ministerstva průmyslu a obchodu, se budou pohybovat od několika tisíců korun až po desetitisíce. Záležet bude na komplikovanosti stavby a také na poměru nabídky a poptávky po ocenění.

Neoznačíte si byt? Dostanete pokutu

A mnozí majitelé bytů už předem varují, že náklady na koupi štítku ponesou jejich nájemníci. „Půjde o novou daň, kterou bude nutné rozpočítat mezi ty, kteří z toho budou mít prospěch, tedy mezi nájemníky,“ říká předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček.

Energetický štítek za tisíce korun

Pakliže si lidé energetický štítek nepořídí, a přesto svoji nemovitost pronajmou či prodají, vystaví se nebezpečí pokuty zatím neurčené výše. „U fyzických osob bude porušení povinností vyplývajících ze zákona vnímáno jako přestupek, u podnikatelů půjde o správní delikt,“ upřesňuje mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček.

Jak auditoři, tak představitelé realitních společností nicméně varují, že trh na náhlou změnu není připraven. Tím spíše že v zemi je pouze zhruba tisícovka auditorů, která má oprávnění štítky poskytovat. „Veřejnost netuší, co se chystá. Nikdo to zatím nebere vážně,“ říká Luděk Lošťák, předseda představenstva servisní a poradenské firmy Comfort Space. „Dnes je také povinná každoroční prohlídka komínů, přitom její dodržováni nikdo nekontroluje," předpovídá laxní přístup majitelů domů vůči štítkům Aleš Mazgaj, ředitel realitní společnosti Century.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat