130 let
Průkaz energetické náročnosti budovy

Průkaz energetické náročnosti budovy | foto: Reprofoto

Nová starost: byty musí mít energetický štítek. Jako ledničky

Ekonomika
  •   7:00
PRAHA - Zvažujete prodej svého bytu, domu nebo jejich pronájem? Od příštího roku to bez energetického štítku patrně nepůjde. O co jde? Představa státu je zatím taková, že každá nemovitost k prodeji či pronájmu bude muset být povinně opatřena zvláštním štítkem. Ten prozradí, jak je prodávaný objekt energeticky úsporný.

Jinými slovy: kupující získá informaci o tom, zda nebude následně muset utrácet víc za vytápění či osvětlení. Podobné označení mají dnes například elektrospotřebiče.

Novela zákona o hospodaření energií, kterou v následujících týdnech projedná sněmovna, má od příštího roku zavést štítkovací povinnost pro statisíce starších budov v zemi určených k pronájmu či na prodej. Novostavby toto označení už dnes musí mít při kolaudaci.

Ceny štítků, které mají vydávat energetičtí auditoři s oprávněním od ministerstva průmyslu a obchodu, se budou pohybovat od několika tisíců korun až po desetitisíce. Záležet bude na komplikovanosti stavby a také na poměru nabídky a poptávky po ocenění.

Neoznačíte si byt? Dostanete pokutu

A mnozí majitelé bytů už předem varují, že náklady na koupi štítku ponesou jejich nájemníci. „Půjde o novou daň, kterou bude nutné rozpočítat mezi ty, kteří z toho budou mít prospěch, tedy mezi nájemníky,“ říká předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček.

Energetický štítek za tisíce korun

Pakliže si lidé energetický štítek nepořídí, a přesto svoji nemovitost pronajmou či prodají, vystaví se nebezpečí pokuty zatím neurčené výše. „U fyzických osob bude porušení povinností vyplývajících ze zákona vnímáno jako přestupek, u podnikatelů půjde o správní delikt,“ upřesňuje mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček.

Jak auditoři, tak představitelé realitních společností nicméně varují, že trh na náhlou změnu není připraven. Tím spíše že v zemi je pouze zhruba tisícovka auditorů, která má oprávnění štítky poskytovat. „Veřejnost netuší, co se chystá. Nikdo to zatím nebere vážně,“ říká Luděk Lošťák, předseda představenstva servisní a poradenské firmy Comfort Space. „Dnes je také povinná každoroční prohlídka komínů, přitom její dodržováni nikdo nekontroluje," předpovídá laxní přístup majitelů domů vůči štítkům Aleš Mazgaj, ředitel realitní společnosti Century.

Autor: František Bouc
  • Vybrali jsme pro Vás