V Praze se dal v posledních třech měsících koupit průměrný starší byt za 2,566 milionu korun, což je ve srovnání s předchozím obdobím o 1,2 procenta méně. V Brně by stál obdobný byt dva miliony korun, v Hradci Králové 1,615 milionu korun. Nejlevnější byty ze všech krajských měst jsou v Ústí nad Labem s cenou 700 000 korun.
O byty není zájem
Ceny starších bytů od května do srpna nejvíce poklesly v Pardubicích, o čtyři procenta, a v Liberci, o 3,9 procent. Ceny bytů podle odborníků nerostou zejména v důsledku poklesu poptávky, pro kterou jsou dominantními faktory pokles reálných příjmů domácností a střízlivější očekávání jejich příjmů.
ČTĚTE TAKÉ: |
"V úvahu je nutno vzít i skutečnost, že reálný pokles cen a nájmů je po započtení inflace ještě vyšší. I přes dlouhodobě nízké úrokové sazby u hypoték nemůže budoucí výhled vývoje počítat s prorůstovými impulzy jako v minulosti, naopak lze očekávat vyšší zdanění a snížení výdajů státu na straně příspěvků na bydlení, tedy tlak na pokles cen je stále silný," uvedla jednatelka IRI Milada Kadlecová.
Podle odborníků z IRI klesá také tržní nájemné. V posledních měsících výrazněji kleslo například v Liberci, Karlových Varech, Jihlavě a Českých Budějovicích. Pokračující deregulace nájemného nebude podle Kadlecové znamenat výraznější impulz pro změnu cen. "Vývoj tržních nájmů je pod tlakem nastavení sociálních dávek na bydlení. Domácnosti čeká další pokles příjmů. Makroekonomické faktory budou tlačit na pokles cen," uvedla Kadlecová.