19. února 2013 19:36, aktualizováno  20:51 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Bulharský regulátor zahájil jednání o odebrání licence firmě ČEZ

Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | foto: Robert Petr, Lidové noviny

SOFIA Bulharský energetický regulátor DKEVR spustil řízení k možnému odebrání licence distribuční firmě ČEZ Bulgaria. Zdůvodnění tohoto kroku chce oznámit ve středu. Česká energetická skupina ČEZ jakákoli pochybení, kvůli kterým by o licenci mohla přijít, odmítá.

V zemi se zvedla vlna kritiky vůči energetickému gigantu díky masovým protestům proti vysokým cenám elektrické energie.   

"Bylo rozhodnuto o zahájení procesu odebrání licence ČEZ," oznámil DKEVR. Důvody, proč se tak regulátor rozhodl učinit, zatím nebyly zveřejněny. Podle bulharské prokuratury ČEZ "systematicky porušoval" pravidla a odebrání licence si zaslouží.

Bulharský premiér Bojko Borisov, jehož vláda je kvůli masovým protestům proti vysokým cenám pod tlakem, prohlásil, že ČEZ přijde o licenci během několika hodin. Zda se tak skutečně stane, není ale jisté. Bulharský ministr hospodářství a energetiky Deljan Dobrev zdůraznil, že je to složitý proces.

"Nemůžu komentovat zda a kdy bude ČEZ odebrána licence, protože je to v pravomoci regulačního úřadu," citovala bulharská média Dobreva. Ministr dodal, že odebrání licence je proces a ne jediný krok.

Čtěte o situaci ČEZ v Bulharsku více:

V této věci musí DKEVR učinit dvě rozhodnutí. Nejprve musí schválit spuštění celé procedury, tedy toho, zda se bude licencí zabývat, což podle všeho již učinil. Poté regulátor posoudí, zda licenci odejme, nebo řízení ukončí.

Jak na situaci reaguje vláda? Čtěte dál:

Vedle Bulharska ČEZ čelí potížím také v Albánii, kde se dostal do konfliktu s úřady, a ty se rozhodly odebrat firmě licenci k distribuci elektřiny. ČEZ zahájil kroky k arbitráži s albánským státem o náhradě škody za zmařenou investici, celková ztráta v Albánii se odhaduje na pět miliard korun.

ČEZ na svém bulharském webu uvádí, že od vstupu na bulharský trh v roce 2005 v zemi investoval přes 1,7 miliardy leva (přes 22 miliard korun). Tato suma zahrnuje nákup distribučních sítí a příslušných společností za 1,1 miliardy leva (přes 14 miliard korun) a 650 milionů leva (8,4 miliardy korun) vynaložených na modernizaci a rozšíření sítě. Podle portálu Novinite ve více než sedmimilionové zemi dodává energii do dvou milionů domácností v západním Bulharsku a v hlavním městě Sofii.

ČEZ má problémy i jinde. Čtěte o situaci v Albánii:

Bulharsko znovu demonstruje

Tisíce nespokojených lidí po celém Bulharsku opět demonstrovaly proti vysokým cenám za elektrickou energii, za které podle demonstrantů mohou zahraniční distribuční společnosti včetně české firmy ČEZ. Úřady vyslaly do ulic metropole i dalších měst stovky policistů.

Protesty, které i dnes přerostly v násilnosti, se stále více zaměřují také proti vládě premiéra Bojka Borisova, ačkoli ministerský předseda oznámil zlevnění elektřiny o osm procent.

V Sofii se demonstrovalo na několika místech, například několik stovek lidí zablokovalo jednu z hlavních tříd ve městě, menší skupina se sešla před sídlem akademie věd. Hlavním místem demonstrací v metropoli se stal památník národního buditele Vasila Levského, od jehož smrti si dnes Bulharsko připomíná 140 let. Lidé přišli vybaveni protivládními transparenty s výzvami k boji proti monopolům a státními vlajkami a skandovali hesla jako mafie a rezignace.

V centru Sofie se také odehrálo několik střetů mezi policií a demonstranty, zraněna byla asi desítka lidí. Rádio Darik informovalo o mladíkovi, který si zlomil nohu. Soukromá televizní stanice bTV odvysílala záběry policejního vozu s velkou skvrnou od krve. Lidé, kteří museli vyhledat ošetření, při potyčkách nejčastěji utrpěli zranění hlavy, modřiny a také přišli o několik zubů, uvedl portál Novinite.com.

Demonstrace v Sofii byla svolána nejen proti cenám za elektřinu, ale také proti schválenému rozšíření lyžařského areálu Bansko na jihozápadě země a proti chudobě. Krajně pravicové hnutí Ataka navíc uspořádalo pochod s loučemi.

Demonstrace se konaly i ve druhém největším městě země Plovdivu, ve Varně a Burgasu. Ve Varně se podle agentury Focus sešlo zhruba 3000 lidí.

Násilnosti provázely také pondělní protesty, zraněno bylo 11 lidí, z toho pět policistů. Policie kvůli výtržnictví zadržela asi desítku osob. Podle agentury APA se ve městě Veliko Tarnovo během protestů zapálil psychicky nemocný mladý muž, který těžkým zraněním po převozu do nemocnice podlehl.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz