24. května 2012 13:13 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

České plynovody jsou již prodané. Nanečisto a za 52 miliard

Areál společnosti Mero v Nelahozevsi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Areál společnosti Mero v Nelahozevsi. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Provozovatel českých plynovodů Net4Gas je již prodaný. I když zatím jen v rámci energetické skupiny RWE. Od minulého týdne totiž podle zjištění Lidových novin není vlastníkem Net4Gas česká společnost RWE Transgas, ale v Nizozemsku sídlící RWE Gas International.

Pozoruhodná je částka, za kterou nizozemská RWE Gas International české plynovody odkoupila. Jedná se o 52,25 miliardy korun. Výši kupní ceny vzhledem k prodeji mezi kapitálově propojenými firmami určil nezávislý znalecký posudek. Skupina RWE tím vyslala zájemcům jasný signál, že za stoprocentní podíl ve firmě Net4Gas bude požadovat podobnou částku. Pro mnohé ze zájemců to nebude příjemné zjištění. Jak Lidové noviny již dříve informovaly, zájemci jsou za Net4Gas ochotni zaplatit „jen“ částku od 25 do 40 miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Převod na nizozemskou společnost však nic nemění na plánu skupiny RWE české plynovody prodat. RWE je vzhledem k vysokému zadlužení a propadu zisku po vynuceném odstavení německé jaderné elektrárny Biblis pod tlakem a finanční kondici si chce vylepšit odprodejem vybraných aktiv.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Aktuální převod do Nizozemska je vyvolán požadavky Evropské unie. „Třetí energetický legislativní balíček Evropské unie totiž nedovoluje držitelům licence na obchod s plynem vlastnit provozovatele přepravní soustavy. Toto omezení vstupuje v platnost v polovině letošního roku,“ vysvětluje mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Tak rychle skupina RWE české plynovody nestihne prodat, proto je z RWE Transgas převedla na jinou firmu skupiny. Zatím jen oslovila případné zájemce a předala jim informace o chystané transakci. Vítěze tendru by RWE měla určit do konce roku, prodej bude vypořádán zřejmě až v prvním pololetí příštího roku.

Advantage Consulting, s.r.o.
IT SUPPORT ANALYST WITH ENGLISH

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč