Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

ČEZ chce z Orlíku přečerpávací elektrárnu, obrátí se tak tok Vltavy

Přehrada Orlík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přehrada Orlík | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Společnost ČEZ připravuje evropsky unikátní projekt, který by, s nadsázkou řečeno, vedl k obrácení toku Vltavy. Z vodní elektrárny Orlík by se v budoucnu mohla stát elektrárna přečerpávací.

Co to znamená? Místo aby jako dosud voda roztáčela turbínu a pak tekla dále, by se část vody pomocí čerpadel vracela zespoda nahoru. Pokud by se společnosti ČEZ podařilo dotáhnout myšlenku „obrácení řeky“ do konce, dalo by Česko údajně důležitý návod celé Evropě. Řada evropských zemí totiž naléhavě hledá možnosti, jak skladovat elektřinu ve vodě a přitom nezasahovat do krajiny stavbou nových přečerpávacích elektráren.

Plán na "přečerpávačku"
„Pod Orlickou přehradou leží přehrada Kamýk. Podstata nového projektu spočívá v tom, že by se v soustavě těchto dvou nádrží v denním cyklu stejná voda využila několikrát přepouštěním z jedné nádrže do druhé a zpět,“ říká Zdeněk Saturka, ředitel vodních elektráren společnosti ČEZ. Několik podobných „přečerpávaček“ na evropských řekách už sice existuje, vždy se ale jedná o jakýsi doplněk vodní elektrárny, tedy o to, že vedle přehradní hráze vyroste další provoz. S tím plán na přečerpávačku na Orlíku vůbec nepočítá. A právě v tomto ohledu je proto zcela ojedinělý.

ČTĚTE TAKÉ

„Na hrázi ani v jejím okolí by se vizuálně vůbec nic nezměnilo. Jde, zjednodušeně řečeno, o výměnu technického zařízení současné vodní elektrárny za takové, které by vedle výroby elektřiny umožnilo i její uskladnění v čase, kdy je jí přebytek,“ tvrdí Saturka.
Právě s takovým zadáním ČEZ oslovil všechny velké evropské firmy v oboru. Není to však zatím žádný tendr na konečného dodavatele, spíše ideová soutěž, v níž se má ukázat, nakolik je myšlenka orlické přečerpávačky technicky možná, v jakém čase a za jaké peníze. „Mezi firmami ta zakázka vzbudila velký zájem, protože úspěch na Orlíku by mohl vést k podobným zakázkám i jinde v Evropě,“ říká Saturka.

Cena přečerpávačky na Orlíku by měla být o desítky procent nižší než eventuální stavba nové přečerpávací elektrárny na zelené louce. A to je v celém projektu zřejmě ten nejdůležitější prvek. „Celé to ukazuje na možnost vytvoření velké kapacity pro akumulaci elektřiny, aniž by přitom jakkoliv utrpěla příroda a životní prostředí,“ tvrdí Saturka. Jak vlastně přečerpávačka funguje? Čerpá vodu do horní nádrže s pomocí levné, přebytečné energie v době, kdy klasické zdroje jako třeba jaderné nebo uhelné elektrárny pro ni právě nemají využití. A naakumulovanou energii v podobě načerpané vody pak vracejí do soustavy tehdy, když je jí potřeba.

Neexistuje účinnější a ekologičtějsí způsob
„Na světě ještě nikdo nevymyslel účinnější a ekologičtější způsob akumulace elektrického proudu než právě v přečerpávačkách,“ říká Saturka. Nejde ale jen o samotnou akumulaci. „Přečerpávací elektrárny představují v soustavě důležitý stabilizační prvek, protože na rozdíl od jiných zdrojů mohou začít vyrábět nebo čerpat během několika minut a tím velmi rychle reagovat na velké a rychlé změny v poměru dodávka/odběr. V neposlední řadě jsou i důležitou pojistkou v případě black-outu, tedy výpadku sítí a jejich postupné obnovy,“ říká Saturka.

V Česku už fungují tři přečerpávačky, všechny se však začaly stavět ještě v době socialismu. Nejznámější jsou Dlouhé Stráně v Jeseníkách. Odborníci v celé Evropě ale začínají mluvit o tom, že kapacita současných přečerpávaček už nestačí a bude se muset kvůli očekávaným změnám v energetice zvýšit.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Získejte peníze zpět i bez nákupů! Oblíbená akce Plné Peněženky je zpět
Získejte peníze zpět i bez nákupů! Oblíbená akce Plné Peněženky je zpět

V září můžete získat peníze i bez nákupů v 760 obchodech. Navštivte například Pompo, Bambuli, Feedo, drogerii Teta nebo Dr. Maxe. Plnou Peněženku...