Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Bateriová továrna budoucnosti může v Česku vyrůst, i když těžba lithia nevyjde

Cínovec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cínovec | foto: Ondřej BičištěMAFRA

Cínovec Do konce března má polostátní obr ČEZ na to, aby se rozhodl, zda se pustí do kutání lithia v severočeském Cínovci. Nyní průzkumníci počítají, zda se tam těžba vyplatí, zkrátka jestli oddělování lithia od slídy nebude příliš drahé. Podle toho se šéfové ČEZ rozhodnou, zda využijí opci na získání většinového podílu ve společnosti EMH, která má k těžbě lithiové rudy povolení.

To je však pouze jedna část příběhu o surovině, jejíž cenu raketově zvyšuje využití pro výrobu baterií do elektromobilů.

Ve čtvrtek totiž ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) mluvil o vizi vybudovat během několika málo let na severu Čech továrnu právě pro tento výrobek budoucnosti, který zajímá prakticky všechny výrobce automobilů.

Projekty dýchají i bez sebe

Zmíněný verdikt, zda se na krušnohorských hranicích s Německem bude, či nebude těžit, však nebude pro továrnu klíčový. Česko a jeho investoři o projekt stojí i v případě, že bude nutné dovážet tam suroviny z jiných nalezišť.

„Oba projekty, lithium a továrnu, prověřujeme ve vzájemné souvislosti. Vznik továrny ale není podmíněn těžbou lithia v Krušných horách,“ potvrdil LN mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Zájem ČEZ je logický. Výroba autobaterií má mocného spojence: EU svými ekologickými limity pro automobilky umetá cestičku pro rozvoj elektrických aut.

Jinými slovy: když budou výrobci aut chtít plnit normy pro vypouštění zplodin z výfuků a vyhnout se tučným pokutám, musejí svou budoucí produkci zacílit na elektrické motory.

Je tedy nadějné, že by se pro takovou továrnu podařilo získat podporu z veřejných peněz. Ať už přímo z fondů EU, Evropské investiční banky, nebo od české vlády. Pro ČEZ je projekt zajímavý i tím, že by do továrny mohl dodávat elektřinu – taková výroba je energeticky velmi náročná.

ČEZ půjčil na průzkum

Plány jsou však teprve v začátcích, energetická společnost by se do projektu rozhodně nepustila sama. „Je nutné vytvořit konsorcium ve spolupráci se zkušeným technologickým partnerem a zástupci automobilového průmyslu. ČEZ oslovil zástupce z obou oblastí a v současnosti jedná o zapojení do projektu s potenciálními partnery,“ dodal Gazdík.

Podobně hodnotí situaci i ministr Havlíček, ČEZ si podle něj musí o projektu rozhodnout sama na základě svého byznys plánu.

„Je ve fázi diskuse, ale za určitých okolností může dávat velký smysl. ČEZ je jednou z nejsilnějších středoevropských firem, investuje do nových technologií, disponuje těžbou a má špičkové personální zázemí,“ vylíčil Havlíček důvody, proč by právě firmě ČEZ mohla ambiciózní vize vyjít.

Společnost se státním podílem 70 procent se začala o lithium aktivně zajímat v červenci loňského roku. Tehdy si plácla s manažery už dříve zmíněné firmy EMH, která v minulosti získala právo zkoumat na Cínovci, na jednom z největších nalezišť lithia v Evropě.

ČEZ jí půjčil na průzkum 51 milionů a získal za to opci na převzetí většinového podílu v EMH, když průzkumy prokážou, že se lithium těžit vyplatí. V opačném případě by EMH peníze vrátila.

Lithium se před několika lety v Česku stalo politickým tématem, když vyšlo najevo, že práva k průzkumu naleziště drží soukromá firma. Strany se předháněly v prohlášeních, že je třeba dostat „národní bohatství“ zpět do českých rukou. Zda se k tomuto Česko přiblíží, bude jasné do konce března.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...