16. října 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Chybí miliony litrů státní nafty. Špatná měření, vysvětluje majitel skladu

Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické... | foto: Archiv SSHRLidovky.cz

PRAHA/KRAILING Z německých skladů firmy Viktoriagruppe zmizelo pět milionů litrů nafty. Společnost skladuje v Krailingu palivo pro české státní rezervy a brání se, že za obří nesrovnalostí stojí špatně provedená měření.

Zásobníky v Krailingu jsou zapečetěné německými celníky. Podle zářijové kontroly Správy státních hmotných rezerv v nich chybí nafta v nákupní ceně zhruba 80 milionů korun.

Firma Viktoriagruppe, která strategické zásoby paliva pro Česko skladuje, se hájí tím, že žádnou naftu ze zásobníků neodvezla a za chybějícími miliony litrů stojí jen špatně provedená měření.

„Nikdo nevytuneloval žádné peníze a nepřevedl je někam na Kajmanské ostrovy. Nic takového se nestalo,“ tvrdí v rozhovoru pro Lidovky.cz jednatel české Viktoriagruppe Lubomír Novotný.

Lidovky.cz: Před dvěma týdny jste říkal, že přesně nevíte, jaké nesrovnalosti v německých zásobnících jsou. Podařilo se vám zjistit něco nového?

V Krailingu proběhlo víc kontrol, závěry ani jedné se neshodovaly. Měřili tam pracovníci státních hmotných rezerv, celního úřadu a ani jedno číslo nesedí. Nyní se spíš domlouváme, jak k celé věci přistoupit.

Lidovky.cz: Vyjednáváte se správci hmotných rezerv. Dlužíte jim přes 100 milionů a zároveň s nimi řešíte chybějící naftu. Jak jste s rozhovory daleko?

Sklad nafty.

Se správou rezerv jednáme. Naše organizační složka je v Česku a sklad v Krailingu provozuje německá mateřská společnost Viktoriagruppe. Já tam ani nebyl, neumím tedy říct, jak tam měření probíhala, informace mám jen z protokolů. Podali jsme námitku, že měření nebylo úplně standardní. Nechci říct, že kontrola probíhala divně, ale z posledních čtyř kontrolních zjištění ani jedno nesedí.

Lidovky.cz: Počkejte, odchylka je jedna věc, ale tady mluvíme o pěti milionech litrů nafty.

Jasně, tak se na to díváte, ale když si představíte sklad na motorová paliva, jde vesměs o podzemní nádrže a jejich jediné možné vyčerpání je prostřednictvím železnice nebo autocisteren. To by někdo musel vidět a vědět, že nám odjelo pět milionů litrů. Železnice mají své záznamy. Pro vaší informací, to množství odpovídá skoro pěti vlakům.

CHYBĚJÍCÍ STÁTNÍ NAFTA

  • Viktoriagruppe sídlí v Německu, její dceřiná firma má ale české manažery a sídlo v Dolních Břežanech.

  • Pro Správu státních hmotných rezerv už deset let zajišťuje skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe jsou zhruba na dva a půl dne. To znamená, že i bez nich Česko splňuje nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.

  • Od roku 2010 má navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Krailingu. Další tři sklady má v Česku.

  • Správci rezerv přišli v červenci na to, že v Krailingu chybí 700 tisíc litrů nafty. Viktoriagruppe tehdy za tuto nesrovnalost zaplatila půlmilionovou pokutu a zásoby doplnila na požadované množství.

  • Poslední česká inspekce z konce září (v pořadí už třetí) odhalila, že v zásobnících chybí minimálně pět milionů litrů nafty.

Lidovky.cz: Vy tedy tvrdíte, že ta nesrovnalost v množství nafty vznikla špatným měřením?

Nechtěl bych říkat, že jde podivné měření. Nějak ve skladu měřili, ne úplně dokonale. Těch nádrží je v něm poměrně dost, tuším že asi 24. Nejsem přesvědčený, že měřili úplně všechny. Mezi kontrolami byl odstup několika dnů. Přišla celní správa a naměřila něco. Pak měřila správa rezerv a zjistila něco úplně jiného. Přišla znovu a zase naměřila jiný výsledek. Kde je tedy to správné číslo?

Lidovky.cz: Česká Viktoriagruppe ani její mateřská společnost tedy neodvážela žádnou státní naftu ze skladů?

To stoprocentně ne. Jak říkám, to by bylo lehce dohledatelné, drážní záznamy se evidují. Kdyby tam přijel vlak, tak to budou vědět všichni.

VYJÁDŘENÍ SPRÁVY REZERV

Pavel Švagr, předseda SSHR:

  • Společnost Viktoriagruppe se k závěrům kontroly vyjádřila ve stanovené lhůtě a my toto její vyjádření nyní vyhodnocujeme.
  • Konstatuji ale, že kontrola nouzových zásob nafty v německém Krailingu probíhala naprosto standardně. Naši pracovníci postupovali metodicky stejně jako během všech předchozích kontrol, při kterých jsme nezaznamenali žádné výhrady společnosti Viktoriagruppe. U všech kontrolních měření byl přítomen i zástupce této společnosti.
  • Podle našich odborníků je chybějící množství nafty tak velké, že není možné, aby to bylo způsobeno nějakým zkreslením při měření nádrží. Nejde totiž o nějaké stovky nebo tisíce chybějících litrů.

Lidovky.cz: Jaké tedy má situace řešení? Pošle tam správa hmotných rezerv další kontrolu?

Myslím si, že situaci bude teď spíš řešit se správci rezerv naše německá mateřská společnost. Podle mě jedinou metodou, pomocí níž zjistíme pravý stav věci, je vyskladnění nafty. O tom se taky jedná, zásoby by se mohly přesunut do Česka.

Když se na věc podíváte selským rozumem, jde o podzemní nádrže, do kterých se nikdo nedostane. Teď mě neberte úplně za slovo, ale k těm nesrovnalostem mohlo dojít třeba vlivem nějakých podzemních tlaků, některá z nádrží se mohla zdeformovat. To nemůžete vyloučit. Jediné řešení je naftu odtamtud “vycucnout“ a zjistit, kolik jí je.

Lidovky.cz: V jaké finanční kondici je česká Viktoriagruppe? Podle dostupných informací je firma bez peněz a dluží státu stovky milionů korun.

Finanční problémy nějaké jsou. Každou situaci je ale třeba zanalyzovat do hloubky, to není na rozebrání to po telefonu. Když někdo řekne, že dlužíme státu na daních, tak já na to můžu odpovědět, že máme zase u státu složené zálohy na daně - taky v řádu stovek milionů. Když podnikáte v tomto byznysu, tak vás stát přinutí složit zálohy třeba na spotřební daň, za daňový sklad, který provozujeme. Dáte svých, řekněme, 150 milionů na účet celního úřadu a můžete podnikat. Pak najednou někdo přijde a řekne, že dlužíme na spotřební dani.

Lidovky.cz: Vy tedy tvrdíte, že jste se do této složité situace dostali mimo jiné kvůli požadavkům státu? Kolik tedy dlužíte? Hovořilo se o 350 milionech, sedí to?

Nevykrucuju se, ale teď vám to nemůžu říct, protože bych musel jít za účetní. Je to jedno s druhým. Na jedné straně máte složené peníze, na druhé straně začnete něco dlužit. Tím pádem se dostanete do situace, že vám někdo pozastaví činnost. Pak už nemůžete nic.

Musel jste kvůli dluhům či chybějící naftě na policii?

Ne, o žádném vyšetřování ani nevím.

Jedním z údajně zvažovaných řešení vaší situace je insolvence. Platí to?

Ta možnost tu určitě je. Záleží na rozhodnutí našich akcionářů a na představenstvu společnosti v Mnichově. Pořád jednáme, návrh na insolvenci podaný není. Ve hře je taky vstup strategického investora. Čekáme.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?