3. listopadu 2016 14:50 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Čína má zájem o vstup do české energetiky. Nechce se vyhýbat tendrům

Ilustrační foto: Elektrárna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Elektrárna | foto: Karel Pešek, MAFRA

PRAHA Čína se zajímá o vstup do české energetiky, nepožaduje však udělení zakázek bez soutěže a bude se účastnit standardních výběrových řízení. Českou diplomacii o tom ve čtvrtek ujistila čínská velvyslankyně Ma Kche-čching, řekl novinářům náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.

Čínské firmy už dříve oznámily zájem podílet se na dostavbě jaderné elektrárny Dukovany, podle některých médií ale požadovaly po české vládě slib, že zakázku dostanou automaticky.

„Chtěl jsem z čínské strany slyšet, jestli existuje požadavek na to, aby čínské firmy vstupovaly do tendrů v energetice bez výběrového řízení, a byl jsem ujištěn, že tento požadavek z čínské strany neexistuje,“ řekl Tlapa. „Čínská strana oficiálně řekla, že má zájem o vstup do energetiky, ale samozřejmě bude respektovat všechny podmínky tendrů, jak je obvyklé v České republice i v Evropské unii,“ doplnil.

O zájmu Pekingu o stavbu pátého jaderného bloku v Dukovanech informoval v říjnu ministr průmyslu Jan Mládek. Tehdy řekl, že neví o tom, že by Čína usilovala o přidělení zakázky bez výběrového řízení.

Z úterního vyjádření vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jána Štullera vyplývá, že o stavbu nového jaderného bloku v Česku se zajímá šest společností a projektů. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, americko-japonskou Westinghouse Electric Company, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea. Ministerstvo průmyslu už dříve uvedlo, že čeká, že vláda rozhodne o modelu dostavby nového jaderného zdroje v první polovině roku 2017.

Vláda loni v červnu schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku ve druhé tuzemské jaderné elektrárně v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Jako první by stavba měla začít v Dukovanech.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů (MW). Při plném provozu pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Kvůli nekvalitním rentgenovým snímkům v dokumentaci začali odborníci od loňského září v blocích elektrárny kontrolovat svary. V důsledku neplánovaných odstávek klesly minulý rok dodávky elektřiny z Dukovan o 18 procent na 12,6 terawatthodiny (TWh). Nižší výrobu má elektrárna kvůli delším odstávkám i tento rok.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJOVÝ JUNIOR KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč