Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Číňané začali stavět Sílu Sibiře. Bude to nejdelší plynovod světa

Stavba plynovodu (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba plynovodu (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PEKING/MOSKVA Uskutečnění obří plynové dohody dvou východních velmocí se přiblížilo. Čína minulý týden zahájila stavbu své části plynovodu Síla Sibiře, kterým by měl proudit ruský plyn z nových polí do Číny.

Se zpožděním několika dnů to v úterý oznámil ruský státní plynárenský podnik Gazprom. Ten zahájil stavbu na svém území již loni v září.

Rusko a Čína loni uzavřely dohodu o dodávkách plynu za 400 miliard dolarů. Součástí smlouvy je i výstavba plynovodu z nových polí, která bude ruskou stranu stát 55 miliard dolarů.

Gazprom rovněž uvedl, že také západní trasa, tedy plynovod, který má spojit pole, ze kterých se nyní již těží plyn, s Čínou, pokračuje podle plánu.

Gazprom v investičním plánu na letošní rok uvedl, že do projektu Síla Sibiře hodlá letos investovat 30 miliard rublů. Jeho celkové investiční výdaje mají dosáhnout 840 miliard rublů. 

Výstavbu plynovodu loni v září slavnostně zahájil ruský prezident Vladimir Putin. Původně měl být plynovod dokončen v roce 2019, letos v dubnu však Gazprom termín prodloužil o tři roky.

Plynovod Síla Sibiře bude dlouhý 3 968 kilometrů. Spojí plynová pole ve východní Sibiři s Čínou a má být nejdelší sítí pro přepravu plynu na světě. Celkové investice obou zemí mají činit přes 70 miliard dolarů.

Gazprom podepsal obří dohodu o dodávkách plynu do Číny s tamní společností China National Petroleum Corporation před rokem. Rusko si od dohody slibuje rozšíření možností odbytu v situaci, kdy řada významných evropských klientů zvažuje alternativní zdroje či jiné dodavatele.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...