2. června 2015 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Číňané začali stavět Sílu Sibiře. Bude to nejdelší plynovod světa

Stavba plynovodu (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba plynovodu (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PEKING/MOSKVA Uskutečnění obří plynové dohody dvou východních velmocí se přiblížilo. Čína minulý týden zahájila stavbu své části plynovodu Síla Sibiře, kterým by měl proudit ruský plyn z nových polí do Číny.

Se zpožděním několika dnů to v úterý oznámil ruský státní plynárenský podnik Gazprom. Ten zahájil stavbu na svém území již loni v září.

Rusko a Čína loni uzavřely dohodu o dodávkách plynu za 400 miliard dolarů. Součástí smlouvy je i výstavba plynovodu z nových polí, která bude ruskou stranu stát 55 miliard dolarů.

Gazprom rovněž uvedl, že také západní trasa, tedy plynovod, který má spojit pole, ze kterých se nyní již těží plyn, s Čínou, pokračuje podle plánu.

Gazprom v investičním plánu na letošní rok uvedl, že do projektu Síla Sibiře hodlá letos investovat 30 miliard rublů. Jeho celkové investiční výdaje mají dosáhnout 840 miliard rublů. 

Výstavbu plynovodu loni v září slavnostně zahájil ruský prezident Vladimir Putin. Původně měl být plynovod dokončen v roce 2019, letos v dubnu však Gazprom termín prodloužil o tři roky.

Plynovod Síla Sibiře bude dlouhý 3 968 kilometrů. Spojí plynová pole ve východní Sibiři s Čínou a má být nejdelší sítí pro přepravu plynu na světě. Celkové investice obou zemí mají činit přes 70 miliard dolarů.

Gazprom podepsal obří dohodu o dodávkách plynu do Číny s tamní společností China National Petroleum Corporation před rokem. Rusko si od dohody slibuje rozšíření možností odbytu v situaci, kdy řada významných evropských klientů zvažuje alternativní zdroje či jiné dodavatele.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)