31. května 2015 21:55 Lidovky.cz > Byznys > Auto - Aktuality

Ukrajina nad propastí. Inflace stoupne na 46 procent, věští měnový fond

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: Shutterstock

KYJEV Mezinárodní měnový fond v neděli prudce zhoršil hospodářské vyhlídky Ukrajiny. Na letošní rok počítá s propadem HDP o devět procent, zatímco ještě v dubnu předpovídal propad o 5,5 procenta. Fond ve zprávě uvedl, že inflace na konci roku vystoupí až na 46 procent.

Ukrajina je na pokraji státního bankrotu. Tamní ekonomika se potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země a také s dopady loňské anexe poloostrova Krym Ruskem.

Měnový fond výhled zveřejnil po skončení návštěvy své mise v Kyjevě. Tématem návštěvy byla kontrola dodržování podmínek schváleného úvěrového programu pro Ukrajinu.

Podle MMF ukrajinské úřady podmínky programu o úvěrové pomoci plní, byť některé z nich se zpožděním.

„Dobré realizace programu se daří dosahovat navzdory výjimečně obtížnému prostředí, z části kvůli nedořešenému konfliktu na východě, který si v prvním čtvrtletí vybral na ekonomice větší daň, než se očekávalo,“ uvedl měnový fond. V souladu s tím tudíž zhoršil vyhlídky ekonomiky na letošní rok. Na odhadu vysoké míry inflace se podepsal vývoj směnných kurzů a také zvýšení cen energií.

Výkonná rada MMF v březnu schválila dohodnutý čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v objemu 17,5 miliardy dolarů. Celkově by Ukrajina měla během příštích čtyř let od mezinárodních věřitelů, k nimž patří také Evropská unie, získat 40 miliard dolarů (téměř bilion Kč).

 

ČTK