Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

E.ON vstupuje do solárního byznysu. Slunce míří do rukou velkých hráčů

Instalace solárního panelu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Instalace solárního panelu. | foto: Shutterstock

BRNO Dvojka na českém trhu s elektřinou, firma E.ON, do svého portfolia poprvé zapojí sluneční energii. Podle informací serveru Lidovky.cz začne nabízet malé fotovoltaické elektrárny na střechy rodinných domů. Jde o trend, který v Česku razí i další velcí hráči.

Nadnárodní koncern E.ON - s počtem zhruba zhruba 1,2 milionu českých zákazníků a pětinovým podílem na trhu - se nabídkou malých fotovoltatických systémů přidá po bok ČEZ či Pražské energetiky.

Dosud byla instalace solárních panelů spíše doménou lokálních firem a na střechy si je pořizovali hlavně „osvícení“ nadšenci. Investice mají v současné době dlouhou návratnost. Velké firmy ale vědí, že systémy na střechách domů budou postupem času čím dál efektivnější. Ať už díky využití baterií či zásluhou vyšší státní dotace (ta současná činí 40 tisíc korun – pozn. red.)

„Nabízíme řešení na klíč. Tedy včetně vypracování energetického posudku, projektu, podání žádosti o dotaci, realizace a vyřízení dotace. Splňujeme vypsané podmínky programu Nová zelená úsporám,“ říká Michal Meškán, který má ve firmě E.ON na starosti řízení technických služeb.

Pro bližší představu: sluneční elektrárna pro tříčlennou domácnost vyjde u jeho společnosti po odečtení dotace na téměř 60 tisíc korun. Početnější osazenstvo domu zaplatí za instalaci necelých 75 tisíc.

Ani jedna z energetických firem neočekává, že by se ze solárů na střechách stal ze dne na den hit, který by výrazně promluvil do jejich příjmů. Zákazníky této služby zatím počítají po stovkách. „Nabídku fotovoltaických elektráren na klíč jsme spustili v říjnu loňského roku. Máme 241 smluv ve stavu rozjednání nebo podpisu,“ vypočítává mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Přiznává, že motivací většiny zájemců, kteří si nechají zpracovat závaznou nabídku, není jen úspora, ale třeba vztah k životnímu prostředí nebo posílení energetické nezávislosti.

Revoluce na přelomu desetiletí

Velcí dodavatelé elektřiny se nabídkou malých elektráren připravují především na situaci, která nastane ve chvíli, kdy budou tyto sluneční systémy dostupnější a pro více domácností budou představovat reálnou alternativu.

„Zavádění této služby je v našem regionu běžným trendem. Energetický trh se připravuje na velkou změnu, která by měla přijít na přelomu desetiletí. Bude ještě chvíli trvat, než bude tato služba pro zákazníky cenově atraktivní,“ míní analytik Michal Šnobr, který se zaměřuje na energetický trh.

Ve chvíli, kdy se návratnost investice do solárních systémů bude pohybovat mezi čtyřmi až šesti lety, mohla by se z nich podle Šnobra stát masovější záležitost. Velké firmy vědí, že boom teprve přijde, a jsou trpělivé. Co se ale týče konkurenčního boje, jde jen o ticho před vřavou, která nejspíše do značné míry vyšachuje ze hry menší dodavatele.

„Velké energetické společnosti mají výhodu, že mohou například od dodavatelů solárních panelů získat množstevní slevy, a nabídnout tak zákazníkům nižší ceny. Dá se také očekávat, že budou postupně kupovat či outsourcovat lokální firmy,“ předpovídá analytik Šnobr.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....