27. dubna 2012 15:25 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Odvolejte Vitáskovou, vyzývají Klause ekologové

solarní elektrárna  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy solarní elektrárna | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ekologické organizace poslaly otevřený dopis prezidentovi Václavu Klausovi, aby odvolal předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou. Nelíbí se jim její přístup k obnovitelným zdrojům energie.

Vitásková tento týden oznámila, že ERÚ plánuje od roku 2014 zastavit finanční podporu obnovitelných zdrojů.

Výzvu prezidentovi poslaly ekologické Sdružení Calla, Centrum pro dopravu a energetiku a Aliance pro energetickou soběstačnost. Tvrdí, že Vitásková v čele ERÚ překračuje svém kompetence vymezené legislativou.

ČTĚTE TAKÉ:

Vitásková v týdnu uvedla, že další dlouhodobá finanční podpora obnovitelných zdrojů není nutná mimo jiné kvůli tomu, že Česko už příští rok splní svůj závazek EU vyrábět 13,5 procenta spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. "Jde o elektřinu, teplo i motorová paliva. Vitásková soustavně redukuje debatu o plnění českého závazku pouze na elektřinu," namítají ekologové.

Vitásková uvedla, že zrušením podpory obnovitelných zdrojů spotřebitelé v příštích letech ušetří stovky miliard korun. Tvrdí, že stávající podpora obnovitelných zdrojů je za hranicí ekonomických možností České republiky. Obnovitelné zdroje jako ekonomicky neúnosné kritizuje také Klaus.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Vitásková a Klaus jsou v kritice obnovitelných zdrojů zajedno

Ekologům se nelíbí, že Vitásková a Klaus jsou v kritice obnovitelných zdrojů zajedno. "Energetický regulační úřad nesmí při výkonu své působnosti přijímat ani vyžadovat pokyny od prezidenta republiky. Mediální vystoupení předsedkyně Vitáskové po schůzkách s Václavem Klausem budí podezření právě na rozpor s tímto požadavkem zákona," uvedli.

Vitásková v únoru po setkání s Klausem řekla, že obnovitelné zdroje budou Česko jen letos stát přes 38 miliard korun a její úřad se bude snažit růst těchto nákladů omezit.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz