11. prosince 2012 11:22 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Jak na neplatiče? Nové plynoměry odpojí domácnost i na dálku

Teplo od ledna opět zdraží | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teplo od ledna opět zdraží | foto: Shutterstock

PRAHA Dodavatelům energií dochází trpělivost s chronickými neplatiči. Problémy s neuhrazenými účty chtějí řešit s pomocí moderních technologií. Pražská plynárenská tak od letošního roku instaluje u neplatících zákazníků inteligentní plynoměry, které umí dálkově odpojit dlužníka od dodávky plynu.

„Ta nebude obnovena do té doby, než dlužník svou pohledávku vůči naší společnosti vyrovná nebo než s ní sjedná přijatelné řešení celé situace,“ uvedl mluvčí plynárny Miroslav Vránek.

Další variantou je plynoměr, který umožňuje odběr plynu pouze při vložení předplacené karty. V případě vyčerpání kreditu přeruší plynoměr dodávku plynu, a to až do doby opětovného dobití karty.

Obě zařízení postupně Pražská plynárenská instaluje u klientů, kteří opakovaně neplní své závazky. „Chápeme, že se někteří naši zákazníci mohou z různých důvodů dostat do složité situace, která jim zabrání přechodně plnit závazky. Bohužel se vyskytují i lidé, kteří s námi nekomunikují a dohodnout se nechtějí. V těchto případech pak nezbývá než postupovat razantně,“ dodává Miroslav Vránek.

ČTĚTE TAKÉ:

Pražská energetika (PRE) zatím na neplatiče žádný zvláštní postup neuplatňuje. „V případě neplacení záloh i vyúčtování za elektřinu jdou zákazníkovi v krátkém časovém odstupu dvě upomínky. Snažíme se ho kontaktovat telefonicky či e-mailem, abychom se dopídili příčiny neplacení. Přerušení dodávky je teprve poslední možností,“ uvedl mluvčí PRE Petr Holubec.

Elektroměry na předplacené karty PRE nepoužívá a ani s nimi do budoucna nepočítá. Funkci dálkového odpojení neplatícího odběratele ovšem budou mít „chytré“ elektroměry, které již ve vybraných částech Prahy PRE testuje v pilotním provozu. Ale jak Holubec uvedl, odpojování neplatičů součástí testování není.

Také ČEZ testuje „chytré“ elektroměry

O zavedení předplacených karet neuvažuje ani největší dodavatel elektřiny v Česku, skupina ČEZ. Podobně jako PRE sází na „chytré“ elektroměry. Téměř 33 tisíc jich právě testuje - na Pardubicku, ve Vrchlabí a v Jeřmanicích u Liberce. Chytré elektroměry mají do budoucna spotřebiteli přinést i širší spektrum tarifů a lepší řízení spotřeby.

ČEZ ovšem připouští jejich použití i v případě neplatičů. „U chytrých elektroměrů, které jsme již namontovali, odpojení na dálku technicky možné je. Dosud jsme jej ale nepoužili,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Poté co se předloni „proslavila“ razantním postupem komanda NTZ proti černým odběratelům energie, nyní skupina ČEZ volí opatrnější postup a problémy s neplacením se snaží řešit po dobrém. „Odpojení odběrného místa bereme jako nejzazší možný prostředek k zajištění pohledávky,“ dodává Kříž.

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na Lidovky.cz