Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Atomová země: Každý druhý Čech si přeje dostavbu Temelína

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Reuters

PRAHA Pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín je polovina Čechů. Proti je více než třetina a 15 procent lidí neví. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

Podle CVVM se během roku téměř zdvojnásobil podíl těch, kteří s dostavbou rozhodně souhlasí, což možná souvisí s odezněním obav spojených s loňskou havárií v japonské elektrárně Fukušima.

Miliardový byznys

Náklady na dostavbu temelínské elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025. Vítěz tendru má být vybrán v příštím roce.

Během 20 let se výrazně zvýšil podíl těch, kteří nemají obavy z jaderné energetiky, a podobně i těch, kteří mají pouze obavy malé. Jen voliči či příznivci zelených měli výrazně vyšší podíl odpůrců dostavby Temelína, a to ve shodě s většími obavami z jaderné energetiky.

Zhruba třetina Čechů se vyslovila pro to, aby podíl jaderné energetiky zůstal na současné úrovni. Třetina je pro zvýšení podílu, pětina je proti a desetina neví.

Velké nebo střední obavy z české jaderné energetiky má třetina lidí, třetina má obavy malé, zcela bez obav je více než čtvrtina.

Průzkum dále ukázal, že o možnosti nahradit výrobu elektřiny z klasických zdrojů výrobou pomocí větrníků, solárních panelů a spalováním biomasy jsou přesvědčeny dvě pětiny respondentů.

ČTĚTE TAKÉ:

Opak si myslí 46 procent lidí. Ve veřejnosti převažuje názor, že se spotřeba elektrické energie v budoucnu bude zvyšovat. Myslí si to téměř dvě třetiny lidí. Necelá desetina má názor opačný a pětina odhaduje spotřebu na současné úrovni.

Průzkumu CVVM se letos počátkem října zúčastnilo 1025 obyvatel ČR starších 15 let.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...