1. listopadu 2012 18:43 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Atomová země: Každý druhý Čech si přeje dostavbu Temelína

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Reuters

PRAHA Pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín je polovina Čechů. Proti je více než třetina a 15 procent lidí neví. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

Podle CVVM se během roku téměř zdvojnásobil podíl těch, kteří s dostavbou rozhodně souhlasí, což možná souvisí s odezněním obav spojených s loňskou havárií v japonské elektrárně Fukušima.

Miliardový byznys

Náklady na dostavbu temelínské elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025. Vítěz tendru má být vybrán v příštím roce.

Během 20 let se výrazně zvýšil podíl těch, kteří nemají obavy z jaderné energetiky, a podobně i těch, kteří mají pouze obavy malé. Jen voliči či příznivci zelených měli výrazně vyšší podíl odpůrců dostavby Temelína, a to ve shodě s většími obavami z jaderné energetiky.

Zhruba třetina Čechů se vyslovila pro to, aby podíl jaderné energetiky zůstal na současné úrovni. Třetina je pro zvýšení podílu, pětina je proti a desetina neví.

Velké nebo střední obavy z české jaderné energetiky má třetina lidí, třetina má obavy malé, zcela bez obav je více než čtvrtina.

Průzkum dále ukázal, že o možnosti nahradit výrobu elektřiny z klasických zdrojů výrobou pomocí větrníků, solárních panelů a spalováním biomasy jsou přesvědčeny dvě pětiny respondentů.

ČTĚTE TAKÉ:

Opak si myslí 46 procent lidí. Ve veřejnosti převažuje názor, že se spotřeba elektrické energie v budoucnu bude zvyšovat. Myslí si to téměř dvě třetiny lidí. Necelá desetina má názor opačný a pětina odhaduje spotřebu na současné úrovni.

Průzkumu CVVM se letos počátkem října zúčastnilo 1025 obyvatel ČR starších 15 let.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.