25. března 2015 17:10 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Maďaři budou brát jaderné palivo z Ruska. Jen 10 let, ustoupili EU

Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BUDAPEŠŤ Maďarsko ustoupilo tlaku představitelů Evropské komise, který se týká se plánovaných ruských dodávek jaderného paliva pro elektrárnu v Paksi.

Zástupci Maďarska jednali v Bruselu s eurokomisařem pro energetiku a ochranu klimatu Miguelem Ariasem Caňetem. Dohodu prý brzy schválí i Evropská komise.

Podle ujednání bude Rusko poskytovat palivo pro maďarskou jadernou elektrárnu prvních deset let, uvedl Lázár v rozhovoru s maďarskou agenturou MTI. „Maďarsko uznalo obavy Evropské komise,“ řekl vedoucí kanceláře maďarského premiéra János Lázár.

Nové řešení je prý přijatelné i pro ruskou stranu. Podle původní smlouvy uzavřené s Moskvou loni v lednu mělo Rusko dodávat palivo do nových reaktorů v Paksi po dobu 20 let.

Zvýší se závislost Maďarska na Rusku

Maďaři loni v prosinci uzavřeli s ruskou státní společností Rosatom kontrakt na výstavbu a údržbu dvou reaktorů o výkonu 1200 megawattů ve městě Paks, zhruba 110 kilometrů jižně od Budapešti, kde se nachází jediná maďarská jaderná elektrárna. Dostavbu má z 80 procent financovat Moskva.

Kritici poukazují na to, že dohoda ještě zvýší už tak silnou energetickou závislost Maďarska na Rusku. Navíc k ní dochází v době zvýšeného tlaku EU na Moskvu kvůli konfliktu na východě Ukrajiny. Letos v únoru kontrakt posvětil maďarský parlament.

List Financial Times nedávno informoval, že Evropská komise zablokovala dohodu o rozšíření elektrárny uzavřenou mezi Maďarskem a společností Rosatom. Ta ale následně uvedla, že dohoda má podporu EU, a také Evropská komise oznámila, že stavbu neblokuje, má jen výhrady k dodávkám paliva.

Bližší podrobnosti nebyly zveřejněny. Evropské společenství pro atomovou energii (Euratom) údajně nesouhlasilo se záměrem Budapešti odebírat jaderné palivo pouze z Ruska. Nyní se ale situace podle prohlášení Lázára vyřešila.

Lidovky.cz, ČTK