23. března 2015 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Maďarsko se sbližuje s Ruskem. Může být klíčovým uzlem pro plyn

Ruský prezident Vladimír Putin při jednání s maďarským premiérem Viktorem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimír Putin při jednání s maďarským premiérem Viktorem... | foto: ČTK

MOSKVA/BUDAPEŠŤ Maďarsko by se díky svým vysokým skladovacím kapacitám mělo stát centrem distribuce ruského zemního plynu ve střední Evropě. Řekl to v pondělním vydání ekonomického listu Napi Gazdaság ruský velvyslanec v Budapešti Vladimir Sergejev.

Velvyslanec poukázal na to, že Maďarsko má pátý největší objem plynových zásobníků v Evropě o kapacitě téměř šesti miliard krychlových metrů a že získat roli distribučního uzlu v regionu je v zájmu země. 

„Úspěch tohoto projektu by pozvedl spolupráci obou zemí v energetice na bezprecedentní úroveň strategického partnerství,“ řekl Sergejev podle agentury Reuters.

Minulý měsíc uzavřel ruský prezident Vladimir Putin s maďarským premiérem Viktorem Orbánem politickou dohodu o dodávkách ruského zemního plynu do Maďarska. Orbán poté sdělil, že objem plynu, který v maďarských zásobnících skladuje ruský monopolní vývozce plynu Gazprom, by se mohl zvýšit na tři miliardy kubíků z loňské úrovně 700 milionů kubíků.

Maďarsko rovněž podporuje plynovod, který Rusko namísto zrušeného projektu South Stream plánuje s Tureckem. Z Turecka by měl plyn směřovat do jihovýchodní a střední Evropy.

Podle Orbánových kritiků se maďarský premiér příliš sbližuje s Ruskem v době, kdy Evropská unie vyvíjí tlak na Moskvu kvůli jejímu přístupu k ukrajinské krizi. Orbán podobně jako někteří jiní středoevropští státníci kritizuje evropské sankce proti Rusku.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 23 000 Kč