Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

V Temelíně během odstávky II. bloku vymění čtvrtinu paliva. Do odstávky se zapojí asi tisíc lidí

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: © ILUSTRAČeská pozice

Temelín V jaderné elektrárně Temelín při odstávce druhého bloku energetici zkontrolují bezpečnostní systémy, vymění čtvrtinu paliva a také dva separátory. Odstávka začne večer, trvat má zhruba dva měsíce. Naplánováno je 55 investičních akcí.

Druhý blok je v nepřerušeném provozu od loňského 10. srpna. Blok energetici odstaví v pátek večer, reaktor bude zhruba na třetinovém výkonu. Při odstávce vymění pracovníci elektrárny 42 ze 163 palivových souborů. Z bazénu vedle reaktoru do skladu v areálu elektrárny přesunou technici tři kontejnery naplněné použitým palivem.

„Důležité pro délku odstávky budou také kontroly klíčových bezpečnostních systémů,“ uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml. Na první bezpečnostní divizi plánuje Temelín rozsáhlou kontrolu dieselového generátoru, kdy prověří ložiska, písty, vstřikovací čerpadla i hlavy válců. V podobném rozsahu se tato kontrola dělá jednou za 12 let.

Technici mají v plánu 55 investičních akcí. Náročná bude podle Svitáka výměna dvou separátorů, což jsou zařízení, která páru zbavují vlhkosti a přihřívají ji. Separátory z německé továrny firmy Balcke-Dürr přivezli energetici v květnu a byly to největší transporty společnosti ČEZ pro jaderné elektrárny za posledních dvacet let. Vedení ČEZ si od nových separátorů slibuje, že výkon stoupne o jednotky megawatt elektrických.

V druhé polovině května skončila v Temelíně odstávka prvního bloku, kdy energetici vyměnili 42 ze 163 palivových souborů, zkontrolovali i tlakovou nádobu reaktoru. První blok funguje na plný výkon.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 6,7 TWh.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.