Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Británie řekla ano břidlicové revoluci, nové zdroje zneklidňují OPEC

Britský ministr pro energetiku a klimatické změny Edward Davey | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský ministr pro energetiku a klimatické změny Edward Davey | foto: Reuters

LONDÝN Britská vláda s okamžitou platností zrušila zákaz průzkumu ložisek břidlicového plynu. Uvolnila tak k využití potenciálně rozsáhlé nové podzemní zdroje, které mohou být pro zemi podobnou „břidlicovou revolucí“, jakou v posledních letech zažily USA. Rozmachu využívání této suroviny se obávají i země vyvážející ropu.

Podle předběžných odhadů z dosavadních vrtů v severozápadní Anglii by mohla mít Británie jedny z největších zásob břidlicového plynu v Evropě.

OPEC má obavy

Generální tajemník Abdulláh al-Badrí.

Generální tajemník Abdulláh al-Badrí.

Rychlý rozmach těžby ropy z břidlicových formací ve Spojených státech je pro Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) zřejmě větší problém, než její členové dosud připouštěli.

Představitel Spojených arabských emirátů toto téma nadnesl hned v úvodu středeční schůzky v sídle OPEC ve Vídni a vyzval ostatní, aby organizace na tyto změněné podmínky reagovala.

Do snížení těžby se ale žádné z členských zemí nechce.

Ministr pro energetiku a klimatické změny Edward Davey, který loňské moratorium na průzkum břidlic odvolal, uvedl že rozhodnutí je vědecky a empiricky podloženo.

„Vychází z podrobné studie založené na nejnovějším dostupném vědeckém výzkumu a z poznatků předních expertů v tomto oboru,“ řekl Davey na tiskové konferenci.

Dodal ale, že vláda zavede důkladnou regulaci technologie takzvaného frakování, které vstřikuje pod tlakem chemicky upravenou vodu s pískem do hlubokých formací, které tím štěpí a uvolňuje v nich vázaný plyn.

Británie zavedla moratorium na průzkum ložisek břidlicového plynu loni v létě poté, co byly v souvislosti s vrty v hrabství Lancashire naměřeny otřesy půdy. Ty již na jaře expertní zpráva označila za drobné a běžné, navrhla ale přísná bezpečnostní opatření.

ČTĚTE TAKÉ:

Po zbytek roku pak vedla vládní koalice vnitřní boje o zrušení tohoto zákazu, v nichž nakonec nad liberálními demokraty, kteří preferují obnovitelnou energii, zvítězili konzervativci premiéra Davida Camerona.

Zásoby na minimálně 60 let dopředu

Těžařská společnost Cuadrilla Resources, která průzkumné vrty prováděla, odhadla na jejich základě zásoby plynu v Lancashiru na 5,6 bilionu metrů krychlových. To by stačilo Británii na zhruba 60 let současné spotřeby.

Připravovaná zpráva britských geologů by přitom měla tyto odhady podle tisku ještě výrazně zvýšit.

ČTĚTE TAKÉ:

Břidlicové formace se nacházejí na většině britského území a kromě velkých zásob na pevnině se v britských vodách Severního moře podle odhadů expertů může skrývat dalších asi 30 bilionů metrů krychlových břidlicového plynu.

To by Británii dostalo na úroveň USA, Číny a Argentiny, které mají ve světě největší známé zásoby tohoto zdroje.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...