Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Vrcholí boj o dostavbu Temelína. ČEZ obdržel tři nabídky

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Lidové noviny

PRAHA Energetická společnost ČEZ dnes obdržela nabídky na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín od všech tří účastníků výběrového řízení. O zakázku se uchází americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport. Informoval o tom ČEZ.

Vítěz tendru má být vybrán během příštího roku, náklady na dostavbu se odhadují na 200 až 300 miliard korun.

Nabídky mají tisíce stran

Nabídky jednotlivých firem čítají tisíce stran. Například ta od Westinghousu má 12 000 stran, které do centrály provozovatele Temelína ČEZ dorazily ve 14 krabicích o celkové váze 250 kilogramů. Nabídka česko-ruského konsorcia čítá 80 000 stran, největší je část o technologii elektrárny.

ČTĚTE TAKÉ:

Areva uvedla, že její nabídka zahrnuje návrh, inženýrské práce, výrobu a nákup strojních zařízení až po uvedení obou bloků do provozu. Firma nabízí reaktory EPR, které staví ve Francii, Finsku nebo Číně. Ředitel firmy pro ČR Thomas Epron uvedl, že během výstavby bloků v Temelíně očekává vznik více než 10 000 pracovních míst. Dodal, že až 70 procent prací je otevřeno tuzemským firmám. To deklarují i ostatní zájemci.

České firmy možná získají na dostavbě Temelína významný podíl

"Byly to především české firmy, které se významnou měrou podílely na přípravě výchozích údajů pro nabídku. Tyto společnosti poté v případě vítězství konsorcia naleznou široké uplatnění při dostavbě jaderné elektrárny," uvedl generální ředitel a předseda představenstva ŠKODA JS Miroslav Fiala.

Česko-ruské konsorcium, které nabízí reaktory VVER-1200, je připraveno projekt realizovat ve spolupráci s 350 českými firmami. Jím uskutečněná dostavba Temelína by prý do českého rozpočtu přinesla do roku 2035 na daních asi 1,5 miliardy eur (38 miliard korun). Další daňové příjmy díky lokalizaci projektu konsorcium odhaduje na 842 milionů eur.

Posuzování nabídek bude trvat měsíce

ČEZ bude nabídky posuzovat po většinu druhého pololetí. "V tuto chvíli samozřejmě nelze ještě říci, která nabídka je nejlepší. Posuzování nabídek bude trvat měsíce," řekl ČTK vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška. Deklarace o 70 procentech zakázky pro české firmy však zatím považuje za nadnesené.

Zhruba v listopadu či v prosinci by měl mít ČEZ nabídky prostudované a firma bude mít představu o předběžném pořadí uchazečů. Ti pak budou znovu osloveni a dostanou možnost doplnit své nabídky do jara 2013. Výběr dodavatele a podpis smlouvy je plánován na konec roku 2013.

Po získání povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, stavebního povolení a další dokumentace by se mělo začít stavět v roce 2016 či 2017. Třetí a čtvrtý blok Temelína má být dokončen do roku 2025.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Projekty všech zájemců musejí splňovat zákonné požadavky České republiky a Evropské unie, dále bezpečnostní nároky Mezinárodní agentury pro atomovou energii a Asociace západoevropských jaderných dozorů. Projekty musejí mít také licenci v zemích svého původu nebo v některé ze zemí EU. Splnění tohoto souhrnu požadavků vytváří předpoklad pro získání všech potřebných licencí v ČR," uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
SMĚNOVÝ MISTR

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 34 000 - 40 000 Kč