Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Česká nafta prý není česká. Objasní to soud, vzkázali Němci a dali ultimátum

Čerstvě stočená nafta z cisterny, která dorazila z Německa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerstvě stočená nafta z cisterny, která dorazila z Německa. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PRAHA Muž jménem Mirko Möllen straší řadu českých úředníků i politiků. Do země poslal předžalobní výzvu: stát mu má přiznat vlastnictví nafty za miliardu, která více než rok putovala z německých skladů do Česka. A to přesto, že úředníci mají k 75 milionům litrů doklady o zaplacení.

Zmíněný Möllen je insolvenčním správcem padlé firmy Viktoriagruppe, která pro stát naftu určenou na krizové případy skladovala a obměňovala. A ačkoliv se to zdá na první pohled nelogické, správce tvrdí, že to s vlastnickými právy Česka není tak jisté.

Möllen dlouhodobě tvrdí, že to tak jednoznačné není. Podle jeho dřívějších slov mohlo v německém skladu u bavorského Kraillingu dojít ke smísení českého paliva s naftou, která patřila přímo firmě Viktoriagruppe. Pro toto tvrzení zatím není žádný důkaz.

Pro LN však v pondělí potvrdil odeslání předžalobní výzvy i to, že s českým státem patrně svede těžkou a dlouho právní řež. „Potvrzuji, že usilujeme o objasnění vlastnických práv u příslušného soudu. Dosud se nepodařilo dosáhnout shody, proto přišel tento krok,“ uvedl pro LN Mirko Möllen.

Insolvenční správce Mirko Möllen na stránkách společnosti Pluta.
České pohledávky v kauze zkrachovalé Viktoriagruppe.

Po uplynutí jím dané lhůty, určené už na 27. prosince, přijde žaloba. „Záležitost se pak vysvětlí před soudem. Samozřejmě je možné současné vést jednání a dosáhnout mimosoudní dohody. Až se vlastnická práva objasní, může dojít k prodeji nafty,“ uvedl Möllen.

Podle informací LN má Správa státních hmotných rezerv nouzový scénář. Kdyby soud prohrála, snažila by se získat peníze za naftu z pozice věřitele firmy Viktoriagruppe. V minulosti ji totiž – tehdy ještě uzavřenou v německém skladu – přihlásili jako pohledávku, kterou konkurzní správce zatím neuznal.

Český stát je ostatně vůbec největším věřitelem zkrachovalé firmy. Kromě nafty požaduje v insolvenčním řízení vyplacení zhruba 600 milionů korun. Jde o nároky správy rezerv, celníků a finančních správců za nezaplacené daně, neuhrazené faktury, náklady na právníky a pokuty pro Viktoriagruppe za různá prodlení.

Více o pozadí velké naftové blamáže čtěte v pondělních LN nebo digitální čtečce (viz odkaz níže).


Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!