Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Zimu přežijeme, říkají Slováci. Dostávají jen půlku ruského plynu

Zemní plyn - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemní plyn - ilustrační | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Slovenské plynárny už měsíc trpí přiškrcením dodávek ruského plynu. V současnosti jsou dodávky na polovině obvyklého objemu. Podle slovenského ministra hospodářství Pavola Pavlise ale země zimní topnou sezonu zvládne.

Množství plynu, které ruský Gazprom posílá na Slovensko, se stále zmenšuje.

„Za poslední dny jsou výpadky stále kolem 50 procent. V předchozích týdnech se pohybovaly kolem 20 procent. Pokud by plyn proudil takovým tempem jako dnes, tak sezona je připravena tak, že by nemělo dojít k žádnému omezení nejen průmyslové výroby, ale ani nemocnic, zdravotnických zařízení, škol a obyvatelstva,“ uvedl ministr hospodářství Pavol Pavlis.

PSALI JSME:

Podle ministra by země měla zvládnout i případnou chladnou zimu. „Věřím tomu, že i kdyby byla extrémní, jsou naše plynárny připraveny na to, abychom zimu přežili bez problémů,“ poznamenal ministr.

Státní plynárny SPP zaznamenaly pokles dodávek plynu před měsícem. Právě dovozem z Ruska země pokrývá prakticky celou spotřebu suroviny, která loni dosáhla pěti miliard metrů krychlových.

Vynucený nákup v Rakousku

SPP v reakci na pokles dodávek z Ruska mimořádně nakoupily plyn v Rakousku a také uzavřely novou smlouvu s německou společností E.ON, což Slovensku umožní v případě potřeby dovážet plyn ze západu.

Zemní plyn (ilustrační foto)

Na případné problémy s dodávkami plynu se připravují také slovenské firmy. „Musejí být připraveny, pokud by náhodou došlo k omezením. Krizový režim by znamenal omezení výroby. Nevíme, jaká bude reakce ruské strany, pokud dojde k další vlně (protiruských) sankcí,“ doplnil šéf Slovenské průmyslové a obchodní komory Peter Mihók.

Některé podniky podle něj už začaly vyjednávat s odbory o tom, že by zaměstnanci v případě potíží s dodávkami plynu zůstali doma a pobírali část mzdy.

Ruský plynárenský koncern Gazprom nedávno tvrdil, že dodávky plynu na Slovensko jsou stabilní na úrovni předchozích dnů.

Kromě Slovenska si na snížení dodávek plynu z Ruska oproti dojednanému objemu stěžovaly v uplynulých týdnech i další země, například Rumunsko, Rakousko a Polsko. Zcela bez přímých dodávek plynu z Ruska je několik měsíců Ukrajina, která výpadek částečně nahrazuje zpětným dovozem plynu ze zemí EU.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...