130 let

Diskuze

Euro sníží Evropanům platy: horkokrevný jih se otřese v základech

Zatím se to neříká nahlas, halí se to do politicky a ekonomicky korektních frází. Pokud ale chtějí země jižní Evropy zůstat v eurozóně a zároveň se dostat z těžké ekonomické krize, čeká je výrazné snižování platů a pokles životní úrovně. Na horkokrevném jihu, kde stávky, demonstrace a nepokoje patří ke kulturní tradici, to může výrazně otřást celou společností.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AH

A. Hrbek

15. 4. 2010 9:14
Velmi jednostranné

Růst platů je nutno vždy vidět v souvislosti s růstem produktivity práce. O tom autorka skromně mlčí. Pokud někdo více vyrobí, zaslouží si přece vyšší plat.

Fantastickou představou je, jak by mohla např. ČR v podminkách volné směnitelnosti devalvovat CZK. Jak se ukazuje, všechny zásahy ČNB se zatím prokázaly jako naprosto neúčinné.

Autorka také zapomenula vysvětlit, jakto že růst platů je v zemích platících v EUrech špatný, ale v zemích s vlastní měnou Česká republika, Británie, Dánsko, atd. špatný není.

Takže další plácání o EURu.

0 0
možnosti
MB

M. Bezouška

14. 4. 2010 10:19
vážení kolegové a kolegyně

je to tu jako vžycky a všude - diskuse je vlastně zajímavější než sám článek (v něm byla pozoruhodná je koutkem úst vypuštěná poznámka, že devalvace EURa je tabu - to není tabu, ale nesmysl, jak by se to asi mělo udělat, dokonce jen v jedné zemi?). Semele se pěkně všechno dohromady - povídání původně o  chytání pstruhů končí poznámkou o válcování silnic - a  nakonec se ani nedá pořádně zjistit, o čem že se vlastně vede řeč. Takové drobnosti jako je kupříkladu veličina zvaná "optimální měnová zóna", flexibilta trhu práce či, při její nedostatečnosti, nezbytné fiskální transfery - to všechno a mnohé další zřejmě nikoho netrápí a nezajímá. Dokonce ani taková samozřejmost, že perpetuum mobile není možné ani v ekonomice není samozřejmá, jak o tom svědčí oblíbený systém dotací. Výsledkem pak bude velkolepý krach, poctivě řečeno si nějak neumím představit, jaký vlastně. Je však skoro jisté, že po něm se budou dnešní úspěšní a nadějní EU manažeři prát na nádraží, který z nich odnese tomu Číňanovi kufr do taxíku a bude mít na polívku.

0 0
možnosti
DL

D. Lexa

14. 4. 2010 15:09
Re: vážení kolegové a kolegyně

Máte můj souhlas.Ona ta ekonomika je totiž hodně zamotaná věc,až tomu člověku jde hlava kolem.Ale při totálním zjednodušení,podle mých představ,aby něco vzniklo,tak se to musí vypěstovat,přirůst nebo vyrobit.Vše ostatní je jen přidaná" zbytečnost".Žijeme ve světě zábavy a neodpovědnosti,a chléb a hry se dostávají do dramatických disproporcí,přičemž hry mají navrch.Uporná snaha politiků zajistit všem všechno nás vede do propasti vydrancování vlastních zdrojů,zásob a lidského potenciálu.Jestli to chceme změnit,pakliže nám záleží na našich dětech,měli bychom se hodně rychle začít zabývat svými nároky a postoji A TO GLOBÁLNĚ.Máme jen jednu planetu a omezený čas.Píšu trochu jako zelený aktivista ale nefandím jim(v tom jejich pojetí).Toho číňana to dříve nebo později doběhne taky.Nevím tedy jak to přesně pojmout ale snad by stálo za to zamyslet se nad jiným systémem odměňování.Výměna finančního systému za zdrojový,třeba.Berte to jako teorii do budoucna,my se toho asi nedožijeme,ale zamýšlet se nad světa během můžeme,ne.Ostatně je to jen diskuse.S pokorou Daniel

0 0
možnosti
VFM

V. Franc, MBA

13. 4. 2010 19:18
MMF poradí Řecku devalvovat měnu? To jako euro??

To asi v Dojtšlandu nepadnou radostí na pérdel... :o))

0 0
možnosti
PF

P. Fiala

13. 4. 2010 16:56
Euro nebo efektivní práce lidí

Text málo analyzuje sféru hospodaření státu a hospodaření soukromé.

Snížit platy ve státní sféře je, jak patrno z textu, možné a připomíná to silně socialistické regulace (ať snížování či zvyšování).

Vyznávám následující tézi:

práce na poli či v továrnách za spolupráce vědců a inženýrů je základem prosperity států EU (vč. blahobytu ostatních pracujících).

 

0 0
možnosti

P. Šimurda

13. 4. 2010 14:47
Intrastat

my máme přesná data na Intrastau i přesně zpracovanou systematiku, jak je toto zadávání prováděno. Kromě Německa jsme jediní, kdo to tak přesně má. Hrajeme s kartama na stole, i když ty výsledky jsou někdy řekněme na dvě minus.A máme premiéra, pan fišera, který tomu rozumí. Tak ať pěkně vytáhnou karty zpod stolu i ti ostatní. Prozatím se o to pokusilo akorát Řecko a Bulharsko a byl z toho malér. Rakousko s tím mělo už problémy při Schengenu.

0 0
možnosti
JB

J. Balcar

13. 4. 2010 14:00
Euro - neeuro, problém je ještě někde jinde..

Gentlemanské dohody se dají dělat jen s gentlemany a tak nějak bylo Euro postavené. Když jednotlivé státy podvádějí a chtějí parazitovat na druhých, ze všech dohod je cár papíru. Navíc si Evropa zvykla žít nad poměry a štědrost sociálních jistot není více udržitelná. Máme se nač těšit, klienti socálního státu se nebudou chtít vzdát svého. Ještě že nemáme v povaze jít hned do ulic a prát se s policajty...

0 0
možnosti

P. Šimurda

13. 4. 2010 14:13
Re: Euro - neeuro, problém je ještě někde jinde..

Gentlemani...to jsou ti ,jak dělají dohody, nebo kteří?

0 0
možnosti
ZP

Z. Pátek

13. 4. 2010 12:46
Je to výhoda, nemít EUR?

Přemýšlím, jestli jsme ve výhodě třeba oproti Slovákům, že můžeme případně devalvovat naši korunu vůči okolí, čímž budou dopady momentálně měkčí, nebo jestli by nebylo právě lepší být tlačeni eurem, muset se uskromnit a vybřednout tak z recese dříve...

0 0
možnosti

P. Šimurda

13. 4. 2010 12:59
Re: Je to výhoda, nemít EUR?

Pane Pátek, v současné době je výhoda, být na tom tak průměrně jako my a Euro nemít.

Po zvratu a politické neexistenci se mění a strašně jinak než předpokládáme  hodnoty..ty předsudky jsou často zjevné´ě politicky nepřekonatelné a musí být znásilněny zkušeností..není doba na společnou měnu.

Uvědomte si, že státní úředník bankrotujícího Řecka, starý příslušník STASI z NDR mají mnohem větší starobní důchod, než každý soukromý západoněmecký zemědělec, který celý život dřel.

TO je strašně nespravedlivé, oni to tak cítí..ale nevědí, co s tím.

0 0
možnosti

P. Šimurda

13. 4. 2010 12:28
Letuška Al Italia

650 EUro základ.

0 0
možnosti

P. Čech

13. 4. 2010 12:07
Buďme rádi, že Euro nemáme

To je přesně ono, proč se domnívám, že EU nemůže, jako mezinárodní společenství, efektivně dlouhodobě fungovat. Jakž takž by fungovat mohla, ale pouze jako společenství nadnárodní, tedy federální stát. K tomu ovšem ještě národní státy Evropy nedorostly a zdá se že ještě dlouho nedorostou. Musely by totiž zcela opustit založení jednotlivých států na národním principu, vybudovat přísně občanské společnosti. Obyvatelé států by museli být považováni pouze za občany a to zcela nezávisle na tom, jaký mají původ, barvu pleti nebo náboženství. Pouze a jedině podle toho mít své povinnosti a svá práva, společná všem, opět nezávisle na tom, zda jsou v daném státě majoritou a nebo nějakou menšinou. Až budou tyto občanské společnosti vybudovány, potom teprve je možno přemýšlet o nějakém spojování států. Spojování ovšem musí být zcela rovnocenné a opět nezávislé na počtu obyvatel těchto států. Buďme zatím rádi, že Euro nemáme. V EU současného typu nemá naději na dlouhodobější existenci.

0 0
možnosti