Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Evropské země jsou v recesi. Krize dopadla i na jádro eurozóny

Ekonomika

  11:29
LONDÝN - Eurozóna se v tomto čtvrtletí zřejmě vrátila k recesi. Naznačuje to vývoj průmyslové aktivity, která si v srpnu vedla hůř, než se dosud čekalo.

Krize eurozóny foto: Shutterstock

Takzvaný kompozitní index nákupních manažerů, který sestavuje organizace Markit a který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách, klesl na 46,3 z červencových 46,5 bodu.

Recese

Recese se zpravidla definuje jako dvě čtvrtletí po sobě, kdy klesá hrubý domácí produkt. Analytici v průměru předpokládají, že ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí klesne asi o 0,2 procenta, podle Dobsona ale statistika ukazuje na mnohem hlubší propad. Ten by podle něj mohl činit 0,5 až 0,6 procenta. Kompozitní index za Německo v srpnu klesl na 47 bodů, a dostal se tak nejníže od června 2009. V té době byla eurozóna uprostřed nejhlubší recese od druhé světové války.

Indikátor zůstává už sedmým měsícem v řadě v pásmu útlumu. Rozhodující je přitom hranice 50 bodů. Pokud je index nad ní, znamená to, že aktivita se zvyšuje. Pokud klesne pod 50 bodů, znamená to pokles. V současné době aktivita klesá hlavně kvůli propadu nových zakázek.

Srpnová hodnota je po zpřesnění dat horší, než ukazovaly předběžné údaje. Podle nich index naopak vzrostl na 46,6 bodu. Potvrzuje se přitom, že potíže, které začaly na periferii eurozóny, se prohlubují a zasahují do samotného jádra. Tedy do zemí, jako jsou Německo a Francie.

"Konečný údaj za srpen je o trochu slabší, než byl rychlý odhad. To znamená, že ekonomika eurozóny je ve třetím čtvrtletí zpět na cestě k technické recesi," sdělil hlavní ekonom Markitu Rob Dobson, jehož citovala agentura Reuters.

Autor: