Píše se to v dokumentu, který je připraven pro víkendové zasedání ministrů financí EU v polské Vratislavi. Do Polska míří i americký ministr financí Timothy Geithner.
"Přes citelné zvýšení kapitálu ve srovnání s lety 2008 a 2009, zaznamenaly evropské banky na trhu v poslední době potíže s financováním. Jejich příčinou je mimo jiné zhoršená likvidita na velkoobchodních trzích, vysoké úrokové rozpětí na sekundárních trzích a u některých bank v EU také rostoucí potíže s přístupem k financování od bank z USA," píše se v dokumentu, z něhož cituje agentura Reuters.
KurzyEuro se vůči dolaru během dne prodávalo až za 1,3748 USD, ale jakmile se objevily pasáže ze zmíněného dokumentu, skokově spadlo na 1,3709 USD. Krátce před 20:00 se euro prodávalo za 1,3711 USD, což byl proti úternímu kurzu v New Yorku nárůst o 0,3 procenta. |
Pokud se problémy budou šířit, mohou posílit takzvanou nebezpečnou negativní smyčku, což v některých členských zemích EU povede až ke vzniku nové úvěrové krize. Dozorové orgány by proto měly sledovat kapitálovou pozici finančních institucí a zajistit, aby se zvýšila. Evropská unie by se pak měla postarat o obnovu důvěry, upozorňuje dokument.
Dokument vypracovali nejvyšší činitelé jednotlivých ministerstev a na schůzce ve Vratislavi jej předloží svým šéfům, tedy ministrům financí. Ti budou jednat v pátek a v sobotu. Poznatky činitelů shrnuje Ekonomický a finanční výbor, který má v rámci EU poměrně velký vliv a který připravuje agendu pro jednání ministrů.
Výbor například tvrdě kritizuje země jako je Španělsko, které podle něj neudělalo dost pro zlepšení stavu svých bank. Ty přitom v letošních zátěžových zkouškách nedopadly nejlépe. Jedna ze zpráv upozorňuje také na riziko problémů s financováním a růstu averze k riziku. Výsledkem by mohlo být, že banky budou nuceny snížit své úvěrové zatížení, což může vyústit v další úvěrovou krizi.
ČTĚTE TAKÉ: |
Americký ministr Geithner do Vratislavi přiletí v pátek. Jeho účast na schůzce ministrů financí EU nebyla plánována, vynutila si ji až vážnost situace. Geithner tak do Evropy jede za poslední týden už podruhé; na konci minulého týdne byl totiž na schůzce nejvyspělejších zemí světa G7 ve francouzském Marseille. Některé zdroje informovaly, že Geithner bude chtít evropské partnery přesvědčit, aby urychleně posílily pravomoci záchranného fondu EFSF, američtí činitelé to ale popřeli a uvedli, že Geithner nehodlá Evropě radit, co má dělat.
Nově se také objevily informace, že se rýsuje koordinovaná snaha skupiny klíčových rozvojových zemí, známých pod zkratkou BRICS, eurozóně pomoci. Znamenalo by to, že by tato skupina začala ve velkém nakupovat dluhopisy některých evropských zemí. Plán je ale teprve v rané fázi a zatím ani není jisté, zda se bude vůbec realizovat. Skupinu BRICS tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika.