8. října 2019 17:30 Lidovky.cz > Byznys > Eventy

Konference Mafry: ministr Havlíček slíbil miliardy pro nové firmy

Českou vládu na konferenci reprezentoval Karel Havlíček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Českou vládu na konferenci reprezentoval Karel Havlíček. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Brno Větší pohyb lidí a s tím spojený konzumní život znamená i více odpadu. To je ostatně běžně viditelné přímo v ulicích na nepořádku a přeplněných koších, protože města je často nedokáží včas vyvážet.

Vyškovská firma Hestego je jednou z českých společností, jež přišla s chytrým řešením – koš z ulice díky připojení dokáže do datového centra sám nahlásit, že je plný. „Navíc umí zredukovat počet svozů lisováním odpadu přímo v koši až na devítinu. Nepotřebujete k nim tak často jezdit a město je i tak čisté a uklizené,“ vysvětlila statutární ředitelka společnosti Monika Šimánková.

Ta byla jedním z řečníků na úterní konferenci mediální skupiny Mafra s názvem „Startupy a inovace nejen v regionu, Lepší místo pro život – Jihomoravský kraj“, která se konala na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Koše z Vyškova jsou tak inovací běžného výrobku, která může nejen usnadnit život, ale zároveň pomoci České republice odpárat nelichotivou nálepku levné montovny Evropy, kde se jen vyrábí, ale nevyvíjí nové produkty s přidanou hodnotou.

Na odborné konferenci vystoupila také Petra Konečná, expertka na Smart Cities...
Na konferenci promluvil i ministr Havlíček.


Právě Jihomoravský kraj, kde firma Hestego sídlí, je však celkově v podpoře vývoje nových technologií velmi aktivní, což na konferenci připomněl hejtman Bohumil Šimek (ANO).

„Sice nejde o levnou záležitost, ale nám se to vrací. Nemáme se za co stydět,“ řekl Šimek s tím, že zatímco Česká republika dává v průměru na jednoho obyvatele zhruba 8500 korun do vývoje, na jižní Moravě je to v přepočtu na jednoho člověka přes 15 tisíc. Proměnu Brna směrem k firmám, které zde vyvíjí nové technologie, zmínil i Jakub Rybář z odboru strategického rozvoje brněnského magistrátu.

Stejnou cestou chce jít teď i česká vláda, kterou v Brně reprezentoval vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). „Měníme systém financování výzkumu, potřebujeme totiž začínající firmy a startupy,“ řekl ministr. Chce, aby pro ně vzniklo zázemí v podobě takzvaných inkubátorů, jež jim usnadní rozjezd.

„Vytvořili jsme program Country for the future, z něhož bude možné každý rok čerpat miliardu korun,“ doplnil. O podpoře českých firem v průniku na zahraniční trhy hovořil následně Marek Svoboda, který je ředitelem odboru ekonomické diplomacie na Ministerstvu zahraničí.

Podle Radovana Slíže ze společnosti Intelligent Technologies může novým firmám pomoci, pokud budou lépe dostupná data, tedy informace o regionech. Sice máme dnes už hodně dat, která jsou dostupná, ale jsou autonomně uložená, každé jsou v jiné aplikaci,“ řekl. Podle něj je tak dobré, aby se tato data postupně propojila do jedné platformy, kde do nich potenciální podnikatelé mohou vstoupit, vzájemně je kombinovat a s informacemi pracovat tak, aby dokázali zareagovat na problémy, tedy vykrýt možnou díru na trhu.

Na odborné konferenci vystoupila také Petra Konečná, expertka na Smart Cities ze společnosti Deloitte, Martin Machek z firmy ČEZ ESCO a Marek Kasák z Komerční banky.

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.